130 % průměrného platu? Z peněz pro učitele se musí platit uklízečky a kuchařky
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

130 % průměrného platu? Z peněz pro učitele se musí platit uklízečky a kuchařky

16 října, 2024 0 Od Pavel Žižka

Také žijete v tom, že učitelé jsou privilegovaná skupina, která si jako jediná dokázala zajistit královské platy? Tak růžová situace učitelů určitě není, v mnohém je pak množství peněz, které směřují do školství, alarmující. Vláda navíc ani zdaleka neplní své programové prohlášení, i když se plácá po ramenou, jak je v tomto směru úspěšná. Vlastně být ani nemůže.

Tisíckrát omílané platy učitelů. „Ministr školství Mikuláš Bek navrhne vládě navýšení tarifů pro pedagogické pracovníky o 7 % ve všech třídách a platových stupních.“ S touto informací vyrukovalo ministerstvo školství včera na sociální síti Facebook. Internetový vox populi samozřejmě neopomněl přidat řadu rýpanců na adresu „rozežraných“ učitelů. Vždyť už teď berou 130% průměrné mzdy… Právě tento výrok je ale třeba korigovat a zanést do kontextu jiných čísel.

O to se opět na Facebooku pokusila i Asociace pedagogický pracovníků ČR, když připomněla, že úřadující vláda ve svém programovém prohlášení dne 6. ledna 2022 slíbila: „Garantujeme kvalitní platové ohodnocení učitelů a udržíme jejich platy na úrovni 130 % průměrné hrubé měsíční mzdy.“ Realita ovšem vážně pokulhává.

Nejlépe to na sociální síti X shrnul bývalý ministr školství Robert Plaga: „K rozpočtovým proklamacím a tím vyvolané iluzi veřejnosti, že učitelé mají 130 % průměrné mzdy snad jen strohá čísla:
– průměrná mzda za 1. pol. 2024 dle ČSÚ: 44.943 Kč
– průměrný plat učitele za 1. pol. 2024 dle MŠMT: 48.397 Kč
– tedy 107,7 %.“
Pro ty méně matematicky zdatné dodejme, že to odpovídá čisté mzdě přibližně 38 000,- Kč při průměrném věku učitelů přibližně 46-48 let, a tedy s průměrnou délkou praxe kolem 20 let. A pokračujme dalšími čísly: Ministerstvo financí očekává pro příští rok průměrnou mzdu na úrovni 49 233 Kč. To je nárůst o 9,5% oproti dostupným datům za 1. pololetí roku roku 2024. Jak tedy (ne)porostou platy učitelů v porovnání s celorepublikovým průměrem, je nasnadě.
„V čem je hlavní problém? Původní slib směřoval k tomu, že učitelům bude garantováno 130 % z aktuální průměrné mzdy. Jenže z tohoto slibu nyní vláda couvá a vypočítávat chce z poslední známé průměrné mzdy. (tedy z té z předminulého roku, pozn. red.) Ani k tomuto však zatím nedochází. Vláda tak neřeší situaci, kdy jsme ve výdajích na školství ve vztahu k HDP jednou z nejhorších zemí OECD. Mezi srovnávanými 34 zeměmi je za námi jen Slovensko,“ říká zpráva Asociace pedagogických pracovníků ČR a dodává, že samozřejmě chápe, že vláda slíbila, co nikdy nemůže splnit. „Rozpočty škol fungují tak, že ředitelé obdrží jeden jediný balík peněz na všechny zaměstnance. Učitelé nemají garantováno, že část jim určená skončí skutečně v jejich platech. A často neskončí, protože ředitelé musí řešit situaci, kdy tabulkové platy některých pracovníků (kuchaři, školnice, …) jsou pod úrovní minimální mzdy a/či na trhu práce zcela nekonkurenceschopné.“ dodává asociace. Tím se vysvětluje rozpor v dokumentech ministerstva školství. Podle objemu finančních prostředků, které se do regionálního školství dostávají, by průměrný plat učitele měl být asi 52 000 korun. Reálně je asi o 4 000 korun nižší, z velké části právě kvůli tomu, že ředitelé musí z peněz „pro učitele“ sanovat mzdy jiných pracovníků.
I na to má ale ministerstvo školství plán. Od příštího září je má financovat zřizovatel, tedy obec či kraj. O tom, jestli na to obce dostanou peníze do rozpočtu navíc, resp. kolik, se ale zatím nic neví.