8 zajímavostí o Radyni – jednom z nejznámějších hradů našeho kraje. Znali jste je všechny?
Radyně z dronu, Foto: Emve76, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76643408
Radyně z dronu, Foto: Emve76, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76643408

8 zajímavostí o Radyni – jednom z nejznámějších hradů našeho kraje. Znali jste je všechny?

26 srpna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Jedním ze symbolů našeho kraje je silueta zříceniny hradu Radyně. Ten, vystavěn na vrcholu nejvyššího kopce na Plzeňsku, se tyčí nad okolím a viditelný je i z hodně velké dálky. Dnes už určitě nevypadá tak, jak jeho stavitelé zamýšleli. I přesto jde ale o jedno z nejnavštěvovanějších míst v našem regionu.

A k takto navštěvovanému místu je určitě dobré znát nějakou tu zajímavost, pokud byste sem náhodou také chtěli vyrazit:

Založení hradu: Pokud pocházíte z Plzeňského kraje, tak to určitě víte. Jestli jste ale přespolní, zmínit to musíme. Hrad Radyně byl založen Karlem IV. v polovině 14. století. Nachází se na stejnojmenném vrchu (569 m n. m.) poblíž obce Starý Plzenec v Plzeňském kraji.

Čistá gotická architektura: Radyně je typickým příkladem staveb z doby vlády Karla IV. Její architektura je čistě lucemburská gotika, kterou neporušily téměř žádné pozdější úpravy. Kromě vnějšího opevnění a vnitřního vybavení hradu vlastně chybí pouze jedna z původní dvojice věží. Ano, Radyně původně neměla tvar jako mapová značka pro zříceninu. Negotické zásahy pak na Radyni poznáte na první pohled. Betonový překlad a další úpravy vznikly ve 20. století při snahách tehdy opravdu zdevastované zbytky hradu zachránit.

Pověsti a legendy: K hradu se váže řada pověstí a legend. Jedna z nich je o bájném rytíři Radoušovi, který údajně chrání poklady skryté v okolí. Měl oslí uši, kozlí bradku a kančí zuby a zabíjel své manželky (i potomky), když mu povily dítě, které vypadalo stejně.

Výhledy: Z hranolové věže hradu se nabízejí jedinečné výhledy do okolí. Můžete si vychutnat panoramatický pohled na krajinu a město Plzeň. Zřícenina hradu Radyně je tak jednou z nejlepších rozhledem v kraji.

Komunikace mezi hradem a Kašperkem: Hrad Radyně a Kašperk jsou od sebe vzdušnou čarou vzdáleny přibližně 65 km. Posádky obou hradů prý mohly komunikovat za jasného počasí pomocí kouřových signálů.

Purkrabí a ochrana obchodní cesty: Hrad spravovali královští purkrabí, jejichž úkolem bylo zabezpečení ochrany významné obchodní cesty. Purkrabí měli hrad na dobu své působnosti v manském vlastnictví.

Zřícenina a rekonstrukce: Po požáru kolem roku 1530 hrad ztrácel na významu a pomalu chátral. Až ve 20. století došlo v několika vlnách k jeho záchraně a opravám do dnešního stavu.

Skalní stezka: I okolí hradu láká turisty. Poměrně nová a velmi oblíbená je především Skalní stezka, která turisty provede nejbližším okolím hradu. To je doslova poseto většími či menšími skalami, které často poskytují zajímavý výhled. Odtud také stezka získala svůj název.

Zdroje: