Ametyst se vrací k hranicím za bobry
Bobr evropský, zdroj foto: Pixabay
Bobr evropský, zdroj foto: Pixabay

Ametyst se vrací k hranicím za bobry

18 ledna, 2025 0 Od Pavel Žižka

Realizace mezinárodních projektů v Evropském zeleném pásu je pro Spolek Ametyst již tradicí. „Pomáháme propojovat a chránit jedinečnou přírodu v oblasti nejdelší ekologické sítě v Evropě, vyvinuté podél hranic bývalé železné opony, již od roku 2011,“ potvrzují zástupci spolku, který se s jedním takovým projektem vrací i do okolí Všerub.

Díky podpoře projektu BestBelt se Ametyst vrací k česko-bavorským hranicím na lokalitu v okolí obce Všeruby na Domažlicku, ležící v samém srdci středoevropského zeleného pásu. „Zde jsme před 10 lety společně s žáky z Kdyně a německého Arnschwangu zkoumali stopy bobra evropského a z nasbíraných dat realizovali QR kódovou naučnou stezku informující o životě tohoto kontroverzního druhu,” uvádí Iveta Jiranová, projektová koordinátorka. 

Bobr evropský - snímek z fotopasti, Všeruby 26. 9. 2014, zdroj foto: Spolek Ametyst

Bobr evropský – snímek z fotopasti, Všeruby 26. 9. 2014, zdroj foto: Spolek Ametyst

Bobry a jejich stavební aktivitu na vodních tocích vnímá veřejnost často negativně, ale o jejich přínosu pro biodiverzitu a pro zadržování vody v krajině má malé povědomí. Přitom lze bobra považovat za tzv. deštníkový druh. „Biotopy, které bobr obývá nebo vytváří, jsou domovem mnoha dalších, často i vzácnějších druhů živočichů a rostlin s vyššími nároky na podmínky prostředí,” vysvětluje Vlasta Benediktová, odborná pracovnice projektu. V době klimatických změn se společnost začíná více věnovat důležitosti role bobra v krajině, proto chceme přispět ke zlepšení vztahu člověka k bobrovi zdokumentováním pozitivních vlivů jeho činnosti na životní prostředí. 

Cedulka s QR kódem z naučné stezky Po stopách bobra, Všeruby 23. 3. 2015, zdroj foto: Spolek Ametyst

Cedulka s QR kódem z naučné stezky Po stopách bobra, Všeruby 23. 3. 2015, zdroj foto: Spolek Ametyst

„Naši přírodovědci provedou podél řeky Kouby a jejího přítoku u Všerub biologický průzkum. Do badatelských aktivit ve zkoumané lokalitě zapojíme i žáky místní základní školy. Společně porovnáme dopad činnosti bobra na krajinu Všerubska, se situací před 10 lety. Výsledky naší práce budeme prezentovat veřejnosti formou komentované vycházky, aktualizujeme dvojjazyčnou naučnou stezku a odborný dokument poskytneme příslušným úřadům,” doplňuje Jiranová.

Hlavní heslem celého projektu je propojení lidí a přírody – příroda nezná hranice. Díky naší dlouholeté spolupráci s německou organizací LBV-Zentrum Mensch und Natur rozšíříme propagaci tématu Zeleného pásu a přínosu bobra evropského pro krajinu i k našim sousedům. „Český projektový tým se sešel 12. prosince s projektovým partnerem z LBV, Markusem Schmidbergerem. Plánovali jsme společné workshopy, exkurze pro veřejnost a jarní setkání českých a bavorských žáků na bobří lokalitě,” dodává Jiranová.

Schůzka projektového týmu v Plzni 12. 12. 2024, zdroj foto: Spolek Ametyst

Schůzka projektového týmu v Plzni 12. 12. 2024, zdroj foto: Spolek Ametyst

Tento projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie v rámci projektu BESTbelt – More power for the European Green Belt (Více síly pro Evropský zelený pás).

Partneři projektu:

 

zdroj: Spolek Ametyst