Andrea Gašparec pomáhá psům po laboratorních pokusech
Andrea Gašparec, foto: Pavel Žižka
Andrea Gašparec, foto: Pavel Žižka

Andrea Gašparec pomáhá psům po laboratorních pokusech

11 ledna, 2025 0 Od Pavel Žižka

Na úpatí brdských lesů leží vesnička Borovno. Na jejím okraji, stejně jako na okrajích řady jiných podobných vesniček, stojí areál bývalého JZD, který v devadesátých letech zpustl. Dnes ale pustý není a dalo by se říct, že se tu dějí zázraky. Spolek U Františka to tu (zatím tedy jen částečně) zrekonstruoval a upravil v útulek pro psy.

Vedle psů z množíren, psů chovaných ve špatných podmínkách obecně, nebo psů, kteří přišli o své páníčky, se tu starají především o bígly z českých laboratoří, kteří mají za sebou lehčí či střední pokusy. „Z většiny se v laboratořích využívají právě bíglové, a to zejména proto, že jde o středně velké plemeno, které žije smečkovým způsobem a netrpí na vrozené vady,“ vysvětlovala Andrea Gašparec ve Westcastu, proč se na pokusy využívají právě její „srdcoví“ bíglové.

Jejím cílem samozřejmě není pouze pejsky z laboratoře získat, ale také je dostat k milujícím rodinám. „U nás v útulku je tak vedle fyzické rekonvalescence čeká i socializace,“ vysvětluje Andrea Gašparec. Pokud se vše povede, dostane se i bígl z laboratoře do normálního psího života.

Adopce takového pejska je ale v lecčem specifická. Andrea Gašparec například vysvětlila, že tyto bígly se snaží dávat pouze tam, kde už jeden socializovaný pes je. „Psi z laboratoří vnímají jako oporu jiného psa, nikoli člověka,“ vysvětluje Andrea Gašparec.

Ve Westcastu hovořila i o tom, co ji vůbec přivedlo na nápad postavit útulek a jak složitý chod takového útulku je. Dozvědět se tak můžete, že jde o emočně náročnou práci, ve které se setkávají s nemocemi i smrtí, ale zažívá i veselé momenty.

Na celý rozhovor se můžete podívat na YouTube nebo níže a Westcast podpořit lajkem a odběrem.

zdroje: Spolek U Františka, Westcast

zdroje: Spolek U Františka, Westcast