Běžně roste v lese a pomáhá léčit rakovinu – to je outkovka pestrá
20 února, 2024Zdálo by se vám, že teď není houbařská sezóna, a tak si youtuberka Šumavská houbička užívá zaslouženého odpočinku? Tak to chyba lávky! Ve svém posledním videu se věnuje houbě, kterou jste určitě už také viděli, ale zřejmě vás ani nenapadlo, že by vám k něčemu mohla být. Její jméno zní outkovka pestrá.
Outkovka pestrá, latinsky Trametes versicolor, je běžnou houbou z čeledi chorošovitých. Jako každý správný choroš roste na odumřelém dřevě. Odborníci o ní říkají, že jde o tzv. ranového parazita. Roste po celé Evropě, ale i v Asii, v Americe, a dokonce i v Austrálii. V angličtině se jí říká turkey tail, tedy krocaní ocas. Správně tušíte, že jej svým vzhledem připomíná. Z jejího popisu na Wikipedii byste to však neřekli:
Plodnice jednoletá kloboukatá, vějířkovitá až růžicovitá polokruhovitá, na horní části klobouku je plodnice hnědě až šedě a také žlutavě pásovaná, plstnatá,2–8 cm velká. Je popisována jako hedvábně lesklá. Pruhy s chloupky se na klobouku plodnice střídají s lesklými plochami, zbarvení je variabilní.
Čínsky se nazývá yun zhi, což znamená “tráva říše nebes”. A tady už se dostáváme k jejím účinkům. Výtažky z této houby se tradičně používají v lidovém léčitelství v Japonsku a v Číně. Nabízí se však i její použití v konvenční medicíně. Některé sloučeniny obsažené v outkovce pestré totiž podporují imunitu a, jak uvádí tato studie, byly i pozitivně testovány jako podpůrné léčivo s měřitelnými výsledky při léčbě některých nádorových onemocnění nebo látky zlepšující prognózu u pacientů s některými nádorovými onemocněními(3).
zdroje: 1. Šumavská houbička, 2. Wikipedia, 3. Leanna J. Standish, Trametes versicolor Mushroom Immune Therapy in Breast Cancer