Bobří mokřad u Plzně se musí upustit. Plynovod pod ním je třeba opravit
Takto se rozebírá bobří hráz, zdroj foto: Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva
Takto se rozebírá bobří hráz, zdroj foto: Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva

Bobří mokřad u Plzně se musí upustit. Plynovod pod ním je třeba opravit

17 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

“Od soboty 16. 3. 2024 cíleně vypouštíme a regulujeme množství vody v bobřím mokřadu v Plzni na Valše,” těmito slovy začíná poslední tisková zpráva Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva. Proč je třeba rušit chráněného hlodavce?

Přirozený mokřad v těchto místech bobr založil před několika lety. Má s ním ale starosti. Například  vloni došlo k poškození bobří hráze a mokřad byl na krátkou dobu nelegálně vypuštěn. Bobr hráz za pár dní od protržení opět opravil a celý mokřad znovu napustil- Nyní se ale mokřad musí opět vypustit. Důvodem snížení vodní hladiny na minimum je zjištěný únik plynu na vysokotlakém plynovém potrubí vedoucím v zemi pod mokřadem.

“Jedná se o mimořádnou a plánovanou akci většího rozsahu, kdy je třeba umožnit plynařům a hlavně technice bezpečný přístup k plynovodu tak, aby mohlo dojít k jeho opravě,” vysvětluje Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku ochrana ptactva. Na akci se podílí hned několik subjektů, organizací a firem, včetně profesionálních hasičů. “Jsem opravdu velice příjemně překvapen profesionálním a perfektním přístupem všech zúčastněných,” pokračuje Makoň. Po několika schůzkách přímo na místě by se od pondělí 18. 3. 2024 mělo začít na opravě plynovodu systematicky pracovat. Pak se mokřad začne znovu napouštět. “Navíc nikdo nezpochybňoval jak termín realizace akce, tak ani přítomnost bobra či nutnost zachování samotného mokřadu! Ani to, že najít a odstranit únik na vysokotlakém potrubí plynovodu ve dně vodní plochy zhruba dva metry pod zemí, nebude žádná legrace,” říká Makoň.
Proto se také všichni už v sobotu snažili připravit na pondělí pro bagr, plynaře i montéry co nejnižší vodní hladinu a bezpečné prostředí pro rychlou akci. “Zároveň jsme v kontaktu s vodohospodáři, orgánem ochrany přírody i energetiky, aby krátkodobé vypuštění mokřadu bylo využito co nejefektivněji, třeba i k úklidu obrovského množství odpadků, které tam přinesla voda,” zakončuje Karel Makoň.
zdroj: Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva