Božkovský ostrov je plzeňský poklad, kde se učí učitelé
Terénní výukový program na Božkovském ostrově, zdroj foto: spolek Ametyst
Terénní výukový program na Božkovském ostrově, zdroj foto: spolek Ametyst

Božkovský ostrov je plzeňský poklad, kde se učí učitelé

8 října, 2024 0 Od Pavel Žižka

Spolek Ametyst za podpory Nadačního fondu Zelený poklad realizoval terénní seminář na Božkovském ostrově s cílem představit novou lokalitu plzeňských pokladů místním učitelům a ukázat jim možnosti, tipy a pomůcky, které mohou využít ve své výuce.

Tento seminář doplňuje nabídku aktivit v novém projektu “Plzeňské poklady pro střední školy”. Na Božkovském ostrově nebo u Boleveckých rybníků proto můžete v těchto dnech potkat žáky středních škol, jejich učitele a lektory Ametystu, jak tato místa zkoumají. V přírodně zajímavých lokalitách v Plzni a jejím blízkém okolí si vyzkouší prvky badatelské výuky, místně zakotveného učení a zážitkové pedagogiky na vlastní kůži.

19. září 2024 lektoři Ametystu z ekovýchovné části a také z ochrany přírody připravili terénní výukový program pro učitele 2. stupně základní školy a středních škol s názvem: Badatelské a aktivizující metody terénní výuky v environmentální výchově. Tento seminář se odehrával přímo na Božkovském ostrově.

Lokalitu Spolek Ametyst nově zařadil na www.plzenskepoklady.cz, a to z důvodu jejích enviromentálních, historických a urbanistických zajímavostí. Celkem se semináře zúčastnilo čtrnáct pedagogů z 2. stupňů ZŠ a SŠ a pět lektorek z Ametystu.

Seminář seznámil účastníky s danou lokalitou, přímo v terénu se účastníci dozvěděli o významných druzích dané lokality a seznámili se s problematikou managementu. Vycházka byla ovšem hlavně zaměřena na praktické ukázky terénní výuky, vyučovacích metod pro její uskutečnění a sdílení zkušeností. Účastníci po ukončení dostali certifikát o absolvování. Každý z účastníků taktéž obdržel e-mailem další materiály a doplňující informace.

zdroje: Mgr. Kateřina Havránková, spolek Ametyst, Plzeňské poklady