Byli jste na západě Čech na vojně? Přijeďte se podívat, jak místa vašeho mládí vypadají dnes
Muzeum na demarkační linii, zdroj foto: Muzeum na demarkační linii
Muzeum na demarkační linii, zdroj foto: Muzeum na demarkační linii

Byli jste na západě Čech na vojně? Přijeďte se podívat, jak místa vašeho mládí vypadají dnes

19 dubna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Možná také patříte k romantikům, kteří rádi navštěvují místa svého mládí. Právě takoví budou nadšeni z nové aktivity, se kterou přišlo plzeňské hejtmanství. Když jsem já sloužil na západě Čech – pod tímto názvem najdete úplně nový produkt cestovního ruchu, které nyní nabízí Plzeňský kraj.

Plzeňský kraj býval nárazníkovým regionem před nepřítelem ze západu. I kvůli tomu zde bylo lokalizováno mnoho vojenských jednotek a spousta mladých mužů tu trávila léta své povinné vojny. Dnes zralí chlapi na veletrzích cestovního ruchu přicházejí ke stánkům reprezentujícím Plzeňský kraj a ptají se. Právě jim je nový projekt určen. Vytvořen byl zcela nový web a také brožura zaměřená na bohatou vojenskou historii regionu.

„Nepropagujeme československou armádu, my propagujeme místa, kde jsou, nebo dříve byla kasárna. Tato místa jsou dnes využívána nepoměrně mírověji, ale přesto tu je neopomenutelná skupina lidí, která na nich strávila rok nebo dva svého života. Z toho my chceme těžit. Naše filozofie je založena na tom, že ten, kdo u nás sloužil, s sebou přiveze rodinu. On zavzpomíná na místech, kde sloužil, a rodina se podívá po všech našich okolních zajímavostech, která už nabízí standardní cestovní ruch. A že se máme čím chlubit..!“ vysvětlil radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka. Tento projekt byl poprvé uveden na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu ITF Slovakiatour v Bratislavě. Hned získal ocenění za kreativní a profesionální ztvárnění expozice.

Projekt Když jsem já sloužil na západě Čech doprovází nová brožura mapující kasárna a vojenská muzea v Plzeňském kraji a také zcela nový web www.vojenskaturistika.cz, který přibližuje historii vojenství v regionu. A ta je skutečně bohatá. Vždyť za ní mohou návštěvníci našeho kraje zavítat například do Muzea na demarkační linii v Rokycanech, Muzea Železné opony Rozvadov, Atommuzea Brdy Míšov, Muzea Středních Brd ve Strašicích či Patton Memorial v Plzni. Nadšence do vojenské historie také jistě potěší návštěva expozice Augmentačního skladu v Dobřanech nebo Air parku ve Zruči. Všechna tato místa jsou plná unikátů, které jinde není možné vidět.

To potvrzuje i Václav Vítovec z Atommuzea v Brdech: „Jsme jediný zpřístupněný depot na světě, v němž byly uloženy jaderné hlavice. Jinde zpřístupněný není, jen u nás. Když k nám vejdete, otevřou se před vámi ty šestiapůltunové dveře od těch dvou depotů a zjistíte, jak je v uvozovkách jednoduché vychýlit osu země nebo změnit úplně podnebí atomovými bombami. Je to neuvěřitelná podívaná, ze které až mrazí.“

A podobně intenzivní zážitek nabízí i největší nestátní vojenské muzeum u nás – rokycanské Muzeum na demarkační linii. To se mimochodem veřejnosti po zimní pauze otevírá již zítra. O jeho otevření jsme informovali v tomto článku.

zdroje: Bc. Patrik Pátek, Plzeňský kraj, Muzeum na demarkační linii, Atommuzeum Míšov