Ceny elektromobilů a hybridů v Evropě: Oproti ČR lze ušetřit desítky i stovky tisíc korun
Tesla Model 3, zdroj foto: Pixabay
Tesla Model 3, zdroj foto: Pixabay

Ceny elektromobilů a hybridů v Evropě: Oproti ČR lze ušetřit desítky i stovky tisíc korun

8 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Podle nejnovějších dat jsou Španělsko, Itálie, státy Beneluxu či Rumunsko trhy s nejatraktivnější nabídkou – nabízí elektromobily a hybridní automobily s největšími rozdíly v ceně oproti tuzemskému trhu. Německo, dlouhodobě oblíbená destinace pro nákup ojetých vozů, se vyznačuje atraktivními cenami zejména starších elektroaut, jako je například BMW i3 z roku 2015. V nabídce hybridních vozů ale zaostává. Zajímavé příležitosti nabízí také francouzský trh či naši sousedé na severu, respektive na východě, tedy nabídka polských a slovenských prodejců.

Výsledky nejnovější analýzy společnosti Carvago, která sleduje prodané vozy v období druhé poloviny loňského roku až do konce února roku letošního, ukazují, že výběr správné lokality pro nákup může přinést zákazníkům značné úspory. Například Škoda Enyaq iV z roku 2022 s výkonem 150 kW se v Itálii prodávala průměrně o více než 200 tisíc korun levněji než v ČR. Další často žádaný elektromobil, Tesla Model 3 s výkonem 211 kW z roku 2019, se v Nizozemsku prodával průměrně o 150 tisíc korun levněji než v tuzemsku.

Rovněž analýza cen hybridních vozů přinesla podobné zjištění. Mazda CX-60 e-Skyactiv PHEV z roku 2022 byla v Belgii v průměru o 170 tisíc korun levnější než na domácím trhu. „Náš výzkum odhaluje významné cenové rozdíly mezi trhy, které lze přičíst různým lokálním specifikům, jako jsou poplatky, daně či dotace,“ říká Jakub Šulta, zakladatel Carvago.

zdroj: Jan Vavřík, Carvago (tisková zpráva)