Česko má 18 nových národních kulturních památek, tři i v našem kraji
8 prosince, 2023Vláda ČR na svém jednání 6. prosince 2023 schválila prohlášení souboru osmnácti kulturních památek za národní kulturní památky. Rozesety jsou po celé republice a tři z nich najdete i v Plzeňském kraji, z toho dvě v samém jeho centru.
“Dlouhodobou snahou Ministerstva kultury je zařazovat do souboru národních kulturních památek (NKP) nejvýznamnější představitele všech typů a skupin kulturních památek tak, aby tento soubor dával ucelenou představu o širokém spektru našeho kulturního dědictví, a to i v evropském kontextu,” zní v tiskovém prohlášení ministerstva.
Čtrnáct z osmnácti nových národních kulturních památek jsou budovy historických radnic s mimořádnou architektonickou, urbanistickou a uměleckohistorickou hodnotou. Mezi tyto patří i radnice plzeňská. “Každá z dnes nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou či krajinotvornou. Například historické radniční budovy našich měst jsou zcela specifickou a jedinečnou součástí kulturního dědictví České republiky,” vysvětluje ministr kultury Martin Baxa, který plzeňskou radnici zná jako své boty. Vždyť tu působil (nejen) jako primátor řadu let.
Další památku, která se nově honosí statutem národní kulturní památky, můžete vidět v Poběžovicích. Pro zařazení a Hradu a zámku Poběžovice mezi národní kulturní památky svědčí nejen jeho mimořádná hodnota architektonická, urbanistická a uměleckořemeslná, ale i symbolický význam v rámci dějin Evropy. Hrad a zámek Poběžovice je spojený s rodem Coudenhove-Kalergi, zejména s všestrannou osobností Richarda Mikuláše hraběte Coudenhove-Kalergi, jenž byl zakladatelem panevropského hnutí, ideového předchůdce Evropské unie.
Uznání se dočkala i plzeňská Křižíkova tramvaj, a to spolu s pražskou primátorskou tramvají. “Vybraný soubor dvou nových movitých národních kulturních památek obsahuje Primátorskou tramvaj z roku 1900 a Křižíkovu tramvaj z roku 1899. Pro tento soubor je určující mimořádná hodnota technická, uměleckohistorická a uměleckořemeslná. Jedná se o dva nejcennější historické tramvajové vozy v České republice, s mimořádným významem pro dějiny techniky a průmyslu v českých zemích,” zní v tiskovém prohlášení ministerstva kultury.
Nově prohlášenými národními kulturními památkami jsou:
- v hlavním městě Praze Malostranská radnice v Praze,
- ve Středočeském kraji Pomník krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech,
- v Jihočeském kraji Stará radnice královského města Prachatice,
- v Plzeňském kraji
- Radnice královského města Plzeň,
- Hrad a zámek Poběžovice,
- v Ústeckém kraji
- Radnice královského města Kadaň,
- Radnice královského města Litoměřice,
- v Libereckém kraji
- Nová radnice města Jablonec nad Nisou,
- Radnice města Liberec,
- v Královéhradeckém kraji Radnice města Hostinné,
- v Kraji Vysočina Radnice královského města Havlíčkův Brod,
- v Jihomoravském kraji
- Stará radnice královského města Brno,
- Radnice komorního města Kyjov,
- Radnice královského města Znojmo,
- v Olomouckém kraji Nová radnice města Prostějov,
- v Moravskoslezském kraji Nová radnice města Ostrava.
Za národní kulturní památky se prohlašují tyto movité kulturní památky:
- v hlavním městě Praze Primátorská tramvaj z roku 1900,
- v Plzeňském kraji Křižíkova tramvaj z roku 1899.