Chcete zkusit Jidášovo ucho? Kompletní návod vám dá Šumavská houbička
zdroj foto: Pixabay
Boltcovitka ucho Jidášovo, zdroj foto: Pixabay

Chcete zkusit Jidášovo ucho? Kompletní návod vám dá Šumavská houbička

10 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Jedna z častých zimních hub se jmenuje boltcovitka ucho Jidášovo nebo boltcovitka bezová. Známá je ale především pod názvem Jidášovo ucho. A pak také tím, že je skvělá v teplé i studené kuchyni. Návod, jak si ji nesplést, jak ji sbírat, jak ji upravit a jaké účinky očekávat přináší známá youtuberka Šumavská houbička.

Jidášovo ucho je jedinečná houba, která přitahuje pozornost už jen svým zajímavým vzhledem. Je pojmenována podle svého charakteristického tvaru, připomínajícího lidské ucho. Její tělo je tenké, plstnaté a pružné, přičemž se obvykle vyskytuje na odumřelém dřevu, zejména na bezových větvích. Boltcovitka bezová se vyznačuje tmavě hnědým až černým zbarvením s hladkým povrchem. Tato houba má historii v tradiční čínské medicíně i v kulinářské kultuře, kde je považována za lahodnou a léčivou.

V mnoha částech světa je boltcovitka bezová považována za jedlou houbu a je oblíbená v asijské kuchyni, zejména v Číně. Věří se, že má prospěšné účinky na zdraví, zejména na imunitní systém a kardiovaskulární zdraví. Je také využívána ve vegetariánských jídlech díky své textuře a schopnosti absorbovat chuť dalších ingrediencí. Boltcovitka bezová je zajímavým příkladem houby, která spojuje gastronomii, tradici a léčivé vlastnosti v jednom kompaktním balení.
zdroje: Wikipedia, Šumavská houbička