Dětský lékař je ve vazbě, děti na západě Čech bez lékaře. Situaci řeší politici i pojišťovna
Pediatrie, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Pediatrie, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Dětský lékař je ve vazbě, děti na západě Čech bez lékaře. Situaci řeší politici i pojišťovna

15 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

V pondělí se uskutečnilo jednání mezi zástupci Plzeňského kraje, Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a zástupcem starostů obcí z Tachovska. Právě tady vznikla po nedávném vzetí tamního pediatra do vazby velmi naléhavá situace. Tento nečekaný vývoj bohužel přinesl významné obtíže v oblasti dostupnosti zdravotní péče pro děti a dorost v působnosti tohoto lékaře.

„Chápeme, že tato situace je pro rodiny s dětmi značně náročná a chceme ujistit veřejnost, že Plzeňský kraj a všechny zúčastněné strany přistupují k tomuto problému s maximální vážností a snaží se najít rychlá a efektivní řešení,“ říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Pavel Hais.

Jedním z bodů jednání bylo zjednodušení procesu přeregistrace u lékaře. „Abychom maximálně usnadnili přístup k zdravotní péči, dohodli jsme se s hlavní zdravotní pojišťovnou na vzniku systému, který umožní rodinám snadněji najít dostupného pediatra v jejich oblasti. Prosíme všechny rodiče dětí, aby se obraceli na zdravotní pojišťovny, u nichž jsou jejich děti registrované, aby jim zajistily jiného smluvního lékařem,“ řekl Hais.

Hejtmanství spolu se starosty a VZP pracují také na zajištění kontinuity péče pro dětské pacienty, včetně předání výpisu ze zdravotní dokumentace k nově zajištěným lékařům. Plzeňský kraj se snaží ve spolupráci s právním zástupcem lékaře umístěného ve vazbě činit kroky k minimalizaci dopadu zejména s ohledem na právě probíhající přihlášky dětí na střední školy a také na potřebu rodičů zařídit si potvrzení o ošetřování člena rodiny.

Důležitým bodem je i nedostatek pediatrů. Plzeňský kraj ve spolupráci s VZP a obcemi intenzivně pracuje na získání nových pediatrů do regionu. Všechny tři zúčastněné subjekty jsou zároveň připraveny bezodkladně vyčlenit finanční prostředky na motivaci pro rychlé zajištění dětských lékařů do zasaženého regionu. Obce na Tachovsku a Stříbrsku jsou připraveny podpořit lékaře vybudováním a vybavením ordinace, poskytnutím služebního bytu, případně finanční podporou.

„Jako náměstek hejtmana pro zdravotnictví v Plzeňském kraji jsem si vědom dlouhodobého problému s nedostatkem praktických lékařů a pediatrů, a proto paralelně pracuji na strategických opatřeních pro zlepšení situace v celém regionu. Chtěl bych zároveň požádat lékaře v okolí, aby byli vstřícní a nápomocni přeregistrování dětí v této tíživé situaci,“ dodává Pavel Hais.

zdroj: Ing. Helena Frintová, Plzeňský kraj