Do Plzně přijeli rytíři a na turnaj přilákali 1 500 návštěvníků
Rytíři v Lobezském parku, zdroj foto: ÚMO Plzeň 4
Rytíři v Lobezském parku, zdroj foto: ÚMO Plzeň 4

Do Plzně přijeli rytíři a na turnaj přilákali 1 500 návštěvníků

29 září, 2024 0 Od Pavel Žižka

Doubravka a Lobzy slaví sto let od jejich připojení k Plzni. Oslavy pokračovaly na sv. Václava Rytířským turnajem v Lobezském parku. K vidění bylo klání středověkých rytířů, tanec dam, ukázky výcviku loveckých psů nebo tanec s koňmi. Nechybělo středověké tržiště a doprovodný program pro děti. Akci připravilo uskupení Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie za finanční podpory čtvrtého plzeňského obvodu

„Mám velkou radost, že můžeme pokračovat v oslavách Rytířským turnajem. Vidím, že přišlo opravdu hodně lidí, kteří se těší na rytířské klání,“ svěřil se starosta Čtyřky Tomáš Soukup. „Rytířský turnaj připomíná události z roku 1424, kdy Jan Žižka s vojskem plenil vesnice a statky na Plzeňsku. To si tehdy nenechali líbit místní šlechtici, dali dohromady vojsko a husity vyhnali,“ doplnil místostarosta Ing. Zdeněk Mádr.

Na počest těchto událostí se konal jezdecký turnaj o přízeň královny Žofie Bavorské. Turnaje se účastnili celkem čtyři šlechtici a Eliška z Hradce. „Já jako hejtman plzeňského landfrýdu Hynek Krušina ze Švamberka jsem pozval na turnaj Zdeňka z Valdštejna a Oldřicha II. z Rožmberka, který byl oporou katolické strany. Dále tady byl drobný šlechtic ze severních Čech Bušek ze Žampachu, který v turnaji vyhrál,“ popsal organizátor Petr Merxbauer.

V rámci doprovodného programu pro děti bylo připraveno několik zajímavých disciplín pro děti. Ty si mohly vyzkoušet například souboj takzvanými dřevci na kládě, střelbu z luku či kuše nebo hod podkovou. Děti si vyzkoušely i středověkou turnajovou disciplínu, při které bylo cílem mečem shodit protivníkův péřový chochol z přilby. Meče byly samozřejmě uzpůsobené dětskému klání. Děti ale také vyráběly. Kromě malování na keramiku si mohly vyrazit například dukát nebo vyrobit osobní pečeť Karla IV. Středověké tržiště zase nabízelo helmy, meče nebo výrobky uměleckého kováře.

zdroj: Mgr. Věra Zilvarová, ÚMO Plzeň 4