Tři Trubky táhnou. Už tři měsíce
Lovecký zámeček Tři Trubky, Dům přírody Brd, foto: Pavel Žižka
Lovecký zámeček Tři Trubky, Dům přírody Brd, foto: Pavel Žižka

Tři Trubky táhnou. Už tři měsíce

16 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Do Domu přírody Brd v areálu loveckého zámečku Tři Trubky v údolí Klabavy zavítalo za první tři měsíce od jeho otevření 6368 platících návštěvníků. Brdská expozice, která je součástí romantické stavby z 19. století, otevřela své brány veřejnosti první srpnový víkend. Dům přírody vznikl v rámci rozsáhlé rekonstrukce ve spolupráci Vojenských lesů a statků ČR (VLS), které jsou majitelem objektu, a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), jeho provozovatelem je obec Strašice.

Expozice, která je umístěna v bývalých hospodářských budovách ikonického zámečku v brdských hvozdech, popisuje unikátní přírodu na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje, ale také zdejší historii. Samostatná část je pak věnována vojenské minulosti území, které se stalo prvním výcvikovým prostorem již za první republiky a ozbrojeným silám slouží k výcviku částečně dodnes.

„S ohledem na to, že Tři Trubky leží uprostřed lesů mimo civilizaci a několik kilometrů od nejbližších parkovacích stání, překonává návštěvnost za první tři měsíce naše očekávání. Ukazuje se, že náš plán přeměnit tuto ikonickou a tajemnou brdskou stavbu na vstupní bránu do chráněné krajinné oblasti Brdy, který je součástí našich snah o realizaci řízeného turistického ruchu v Brdech, je krok správným směrem,“ uvedl ředitel VLS Roman Vohradský.

Největší zájem veřejnosti zažily Tři Trubky hned po otevření v srpnu, kdy expozici zhlédlo 2632 platících návštěvníků. Zájem však neopadl ani po prázdninách – v září na zámeček dorazilo 2372 návštěvníků a teplý říjen přilákal dalších 1364 návštěvníků.

Dům přírody Brd je součástí programu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která buduje obdobná moderní návštěvnická zařízení v rámci chráněných krajinných oblastí a dalších významných chráněných území v její správě

„Tři Trubky jsou již desátým Domem přírody, který resort životního prostředí otevřel, z hlediska zájmu veřejnosti se jedná o jeden z úspěšných projektů. Jsme rádi, že je o CHKO Brdy a její přírodu takový zájem,“ uvedl Bohumil Fišer z AOPK.

Vedle individuálních návštěvníků se Tři Trubky staly oblíbeným cílem skupinových výprav – především školních a zájmových kolektivů. Expozici si tak prohlédli žáci základních a středních škol z Dobříše, Plzně, Rokycan a dalších obcí v regionu i mimo něj, ale třeba také výprava z německého Markt Hohenfelsu, který je partnerskou obcí radnice ve Strašicích, na jejichž katastrálním území se zámeček v Brdech nachází.

„Využili jsme všechny typy prohlídek, které nabízíme. Pořádají se zde komentované vycházky, do programu pro veřejnost se od října zapojují také lesní pedagogové Vojenských lesů a statků. Na prosinec jsme připravili vánoční výzvu s výrobou ozdob na adventní dny. 9. prosince se zde odehraje Třítrubecké troubení, o den později čtení knihy Mikuláše Pešty Třemšínský drak,“ popisuje Tomáš Makaj z Muzea Středních Brd ve Strašicích, které je provozovatelem Domu přírody Brd.

zdroj: Jan Sotona, Vojenské lesy a statky (tisková zpráva)