Evropská špička létá v Plzni. Drony pomáhají plzeňským záchranářům již deset let
17 dubna, 2024Plzeň – město dronů. I tak by se o naší krajské metropoli dalo hovořit. Specializovaný úsek Drony SIT patří ke špičce ve svém oboru a prakticky každý den dokazuje, že dron není jen hračka pro děti a pro fotografy, ale že může pomoci chránit životy a majetek. První dron se tu přitom objevil před deseti lety.
Plzeň také byla první českým městem, které získalo oficiální povolení s drony létat. S tím, že by se drony Plzni vyplatily, přišli před lety odborníci ze Správy informačních technologií města Plzně (SITMP). Právě pod její hlavičkou dodnes specializovaný úsek Drony SIT funguje. Od roku 2020 je navíc oficiální součástí integrovaného záchranného systému. Plzeňské drony tak pomáhají chránit lidské životy a majetek obyvatel celého kraje.
Deset let, to je ale také důvod bilancovat a hodnotit. Na poli technologií, kam drony patří, je skutečně co hodnotit. Drony obecně prodělaly obrovský posun, ty plzeňské nevyjímaje. I proto bude na konci září v centru Plzně instalována výstava, která využívání městských dronů představí široké veřejnosti.
„Plzeňští dronaři, jak jsou dnes kolegové z Drony SIT běžně nazýváni, ušli během deseti let velký kus cesty. V řeči čísel mají na kontě více jak 3 700 letů, přes 850 nalétaných hodin a přes 60 provedených inspekcí. Neustále roste i počet ostrých zásahů v rámci integrovaného záchranného systému, za loňský rok se dostali na 113 výjezdů, což je doposud rekordní počet,“ uvedl u příležitosti připomínky desetiletého výročí radní města Daniel Kůs.
S myšlenkou zakoupit bezpilotní letouny ovšem před lety přišel někdo jiný. Byl to ředitel SITMP Luděk Šantora. „Zpočátku jsme drony využívali pro marketingové účely města a seznamovali jsme s technikou děti v Centru robotiky. Dodnes tam navštěvují kroužek, ve kterém si samy sestavují drony. Průlom se nám povedl v inspekčních činnostech, jako první jsme se pustili do kontrol mostních konstrukcí pomocí dronů. Následovaly prohlídky výrobních a skladovacích hal, inspekce lesů, národních parků, půdního podloží či jeskynních prostor. Disponujeme i malou ponorkou pro podvodní mise,“ řekl Luděk Šantora a dodal, že Plzeň byla také první, kdo s drony začal létat v noci: „Pro uskutečnění nočních letů jsme nejprve museli prošlapat určitou cestu legislativním procesem, ale vyplatilo se to. Když potřebujete pátrat po ztracených osobách, je použití dronu mnohonásobně levnější než povolání vrtulníku. Díky termokameře dokážeme definovat teplotní body a záchranáře navigovat už na konkrétní místo.“
Právě spojení s integrovaných záchranným systémem je věc, kterou musí kladně hodnotit i laická veřejnost. Ředitel “plzeňský dronařů” Josef Navrátil tak nyní může vzpomínat na začátky spolupráce s pořádkovou jednotkou Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje v roce 2016 nebo na první ostré zásahy o dva roky později, kdy do výrobní haly na Nové Hospodě spadl vrtulník. “Dokázali jsme zkontrolovat stabilitu konstrukce objektu ještě předtím, než tam vstoupily jednotky záchranářů a nebyl tak ohrožen jejich život,“ popsal první ostrý zásah Josef Navrátil a dodal, že od té doby se spolupráce s IZS stále prohlubuje.
Dnes tak jsou dronaři nejčastěji povoláváni k dopravním nehodám a pátráním po pohřešovaných osobách. Zasahují u požárů a jiných událostí. Úsek Drony SIT zároveň poskytuje složkám IZS i profesionální mentoring a školení. Zabývá se 3D tiskem a tvoří různé komponenty, například dokovací stanice, držáky na kamery nebo světlomety. Vše s jediným cílem – být profesionální podporou pro jednotky IZS a pomoci zachraňovat lidské životy a majetek. Jméno plzeňských dronařů je známo i daleko za hranicemi České republiky.
zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň