Fiat 500: Miniaturní legenda
Fiat 500, zdroj foto: Pixabay
Fiat 500, zdroj foto: Pixabay

Fiat 500: Miniaturní legenda

24 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

Fiat vždycky uměl malá auta. Taky znáte tohle autíčkářské pořekadlo? Díky youtube kanálu Unikátní auta se můžete na začátek toho „vždycky“ podívat. Ve svém posledním videu se totiž jeho autoři podívali na zoubek miniaturní legendě jménem Fiat 500.

Původní Fiat 500 má s tím dnešním pramálo společného. Podobně jako v případě počinu Volkswagenu se jménem New Beetle se prostě vzaly tvary silně inspirované ikonickým levným vozem a těmi se obestavěl moderní vůz. Kde Volkswagen nikdy úspěch neměl, tam se Fiatu daří. Že by to bylo tím, že i původní pětistovka byla lepší než původní brouk?

Určitě byla o poznání modernější. Zatímco základy prvního Volkswagenu lze hledat už v předválečném období, Fiat 500 spatřil světlo světa až v roce 1957, kdy nahradil podobně malinký model Topolino. Podařilo se mu motorizovat Itálii a velkou část Evropy. Na miniaturním půdorysu nabídl jakž takž ucházející prostor i komfort přepravy, to vše zabalené do velmi líbivého pozlátka. To prostě u Fiatu vždycky uměli.

Možná si ale dnes už neuvědomujeme, jak málo před skoro sedmdesáti lety lidem stačilo. Jen se podívejte na toto video z cyklu Unikátní auta. Už jen to, že řidič v něm vypadá jako vosa na bonbónu, o lecčem svědčí. A pak jsou tu další dnes už těžko pochopitelné věci. O nich ale až ve videu…

zdroje: Wikipedia, Unikátní auta