Francouzka skončila v Plzni, Plzeňačka ve Francii, aneb těžký život sluk, které neznají hranice
Sluka lesní, zdroj foto: Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva
Sluka lesní, zdroj foto: Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva

Francouzka skončila v Plzni, Plzeňačka ve Francii, aneb těžký život sluk, které neznají hranice

17 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Sluka lesní je nenápadný druh ptáka velikosti holuba. U nás hnízdí na většině území, a to asi dva až čtyři tisíce párů. Nyní tedy minimálně o jeden méně.

Tento ohrožený druh patří k tažným ptákům. Jedinci, kteří hnízdí u nás, často zimují v západní a jižní Evropě, obvykle v jižní Francii, v Itálii či ve Španělsku. Jedná se tak o skutečné Evropany, o jejichž “úředním původu” tak rozhoduje pouze to, kde byli okroužkováni, byť se vylíhli někde úplně jinde. To však samotné ptáky, stejně jako naše lidské státní hranice, nijak nezajímá.

“O tom, že řeky slouží jako hlavní ptačí tahové koridory, silnice a dálnice, svědčí i několik zajímavých zvířecích pacientů, kteří se dostali k nám do ZSŽ Plzeň v minulých dnech,” začíná své povídání právě o slukách Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. První poraněnou sluku po nárazu na překážku zajistila odchytová hlídka 411 Městské policie Plzeň minulou neděli 10. března 2024 večer uprostřed města Plzně v Bezručově ulici. Sluka bohužel druhý den vnitřnímu zranění podlehla. Zajímavé na tom je i to, že v Bezručově ulici to byla za posledních 15 let již třetí nalezená sluka.

Druhou sluku, bohužel tedy už jen predátorem ožrané torzo těla s ornitologickým kroužkem, našla paní Vejskalová tuto sobotu 16. března 2024 u Vokounovy lávky přes řeku Úhlavu. Údaje z kroužku s nápisem OIS. MUSEUM PARIS a data o nálezu uhynulého ptáka jsme okamžitě předali do naší Kroužkovací stanice Národního muzea Praha.

“Za třicet let naší činnosti a fungování jsme v Plzni a Plzeňském kraji zajistili a ošetřili minimálně přes 50 sluk lesních. Většina ptačích pacientů byla po krátkodobé rekonvalescenci a odeznění (nejčastěji jen otřesu mozku) následně okroužkována a vypuštěna,” vysvětluje Karel Makoň a dodává: “Proto i my se můžeme pochlubit také jedním zpětným hlášením, a to slukou lesní nalezenou po nárazu na překážku 23.11. 2008 v Kralovicích. Po rekonvalescenci 25.11. 2008 byla okroužkována a vypuštěna u Berounky v Plzni na Doubravce. Bohužel pak po roce byla ulovena ve Francii.”

zdroj: Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva