Hanka Bernhardtová si schovává skořápky z ořechů
Hanka Bernhardtová, foto: Martina Sihelská
Hanka Bernhardtová, foto: Martina Sihelská

Hanka Bernhardtová si schovává skořápky z ořechů

26 prosince, 2023 0 Od Martina Sihelská

Hana Bernharthová z Černošína si každý rok dělá jiné dekorace. Na Velikonoce jarní, zelené věnce s vajíčky, na podzim zase vazby s podzimními plody. A na Vánoce pak hlavně adventní věnce. Někdy je dělá ze zelených větviček, letos se rozhodla pro věnce se skořápkami z vlašských ořechů.

Na věnečky je potřeba kulatý korpus, ale pozor, nesmí být z polystyrenu! Kdyby se totiž na polystyrenový kroužek lepily skořápky tavnou pistolí, tak by se kroužek teplem zničil. Proto základem je kroužek slaměný, celý postup si můžete poslechnout v odkazu ve zdrojích pod článkem.

Vyčištěné skořápky od ořechů se na slaměný korpus lepí dokola, na vnější stranu kouká dutinka skořápky. Když je věnec hotový, zafixují se skořápky bezbarvým lakem, nebo třeba bílou barvou. po zaschnutí Hanka do dutinek lepí různé ozdoby, malé kuličky, hvězdy, větvičky, cokoliv, co ji napadne, fantazii se meze nekladou.

Barvy, které se k sobě hodí

Hotový věnec může být doplněn čtyřmi bodci na adventní svíčky, nebo může být opatřen provázkem, aby se dal pověsit na dveře či okno. Každý si vše doladí do své barvy, například modré svíčky jsou hezké se stříbrnou a bílou barvou, zlaté zase padnou do červené a zelené. Posledním krokem je uvázání jedné velké mašle, nebo několika menších. Pak už můžete věncem udělat radost sobě, nebo někomu z vašich přátel. 

zdroje: sihelska.cz, Český rozhlas Plzeň