Ikonický Hořejší Padrťský rybník uprostřed brdských lesů čeká výlov
Výlov Padrťských rybníků, foto: Vojenské lesy a statky
Výlov Padrťských rybníků, foto: Vojenské lesy a statky

Ikonický Hořejší Padrťský rybník uprostřed brdských lesů čeká výlov

6 listopadu, 2024 0 Od Pavel Žižka

V úterý 12. listopadu se v chráněné krajinné oblasti Brdy uskuteční tradiční výlov Padrťských rybníků, jedné z největších vodních ploch na pomezí západních a středních Čech. Akce přiláká jak milovníky přírody a rybolovu, tak i rodiny s dětmi a školní kolektivy. Začátek výlovu je stanoven na sedmou hodinu ranní a potrvá do dvou odpoledne. Návštěvníci si na vlastní oči mohou prohlédnout, jak se ryby dostávají z rybníka až na jídelní stůl – a zjistit, kolik práce a úsilí se za touto každoroční událostí skrývá.

Dvojice Padrťských rybníků, Hořejší a Dolejší, se loví střídavě jednou za dva roky, jelikož zdejší chladné a čisté vody brdských hor umožňují jen pomalejší růst ryb. Letos je na řadě největší zátah „fišparty“ tamní divize Vojenských lesů a statků ČR. Na hrázi rybníka bude pro návštěvníky připraven prodej čerstvě vylovených ryb až do 14 hodin – k dostání budou nejen tradiční kapři, ale i dravé ryby.

Doprovodný program pro děti i turisty

Akce nabídne i bohatý doprovodný program, a to zejména pro děti. U stánku podnikové lesní pedagogiky bude připraven edukativní program, kde se malí návštěvníci dozví zajímavosti o rybách i o práci rybářů. Díky tomu je výlov atraktivní událostí i pro školní kolektivy z okolí Brd.

Vzhledem k poloze Padrťských rybníků je přístup pro automobily omezený, avšak příroda a okolní krajina nabízejí mnoho turistických a cyklotras. Návštěvníci tak mohou využít cestu například z Nepomuku (cca 7,5 km) nebo z Kolvína (cca 4,8 km). Parkování je možné v blízkosti těchto tras, odkud je pěší cesta k rybníkům snadno dostupná.

Příroda a historie Padrťských rybníků

Padrťské rybníky jsou největšími vodními plochami v regionu. Hořejší rybník má rozlohu 80 hektarů, zatímco Dolejší je poloviční. Tato umělá vodní díla vznikla již v 16. století, kdy nesloužila pouze chovu ryb, ale také usnadňovala plavení dřeva po místních potocích. Pojmenování získaly po dnes již neexistující obci Padrť, která byla v minulém století vysídlena.

Rybníky se nacházejí v nadmořské výšce kolem 640 metrů, což z nich činí nejvýše položené hospodářské rybníky ve středních Čechách. Jejich okolí je nejen rájem pro různé druhy ptáků, jako jsou orli mořští či čápi černí, ale i místem, kde najdeme vzácné druhy hmyzu, obojživelníků a plazů. Na sever a západ od Dolejšího rybníka se rozkládají louky, jejichž východní část bývala střelnicí, díky čemuž zde vzniklo jedno z největších bezlesí v oblasti Brd. Tato krajina, doplněná o vlhké louky s tůněmi, působí velmi malebně.

Na jihozápadní straně hráze Hořejšího Padrťského rybníka je nádherný výhled na okolní přírodu, která zde má jedinečné kouzlo. Přijďte se podívat na tradiční výlov, užít si krásnou přírodu a odnést si kousek brdského rybníka domů.

zdroje: