Jak vypadala ordinace v 50. letech, můžete vidět v Rokycanech
Muzeální ordinace praktického lékaře z 50. let, zdroj foto: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka
Muzeální ordinace praktického lékaře z 50. let, zdroj foto: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka

Jak vypadala ordinace v 50. letech, můžete vidět v Rokycanech

14 dubna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Pořádné retro a pro někoho možná i hrůzyplný zážitek – to nově nabídnou Rokycany. Muzeum Dr. Bohuslava Horáka totiž chystá výstavu Umění léčit. Ta mimo jiné ukáže i ordinaci z 50. let minulého století. Věřte, že od té doby se (nejen) české zdravotnictví pořádně posunulo.

Výstavu Umění léčit bude možné vidět ve výstavní síni muzea v ulici Josefa Knihy v Rokycanech již od pátku 19. dubna. Začíná o den dříve vernisáží, a to od 17 hodin.
Jak už název napovídá, návštěvníci se dozvědí spoustu zajímavého o historii lékařství, zejména v Rokycanech. Tvůrci výstavy ale nezapomněli ani na léčitelství, které má právě na Rokycansku dlouhou tradici. V první části se návštěvník seznámí s obecnými i s regionálními dějinami lékařství. K vidění bude i výjimečný soubor předmětů, které vypovídají o historii některých lékařských oborů.  Největším lákadlem pak jistě bude kompletně vybavená ordinace praktického lékaře ze 40. až 50. let 20. století. Sem byste už na dnes na vyšetření chodit nechtěli.
Ve druhé části výstavy dojde i na farmacii. Návštěvníci se seznámí s vývojem farmaceutických oborů v Českých zemích. Najde tu spoustu informací o starých klášterních, městských i veřejných lékárnách i o změnách, které do lékárenství přineslo 20. století. Výstava se věnuje také sběru léčivých rostlin a významným lidovým léčitelům z Rokycanska. A že jich bylo. A dojde i na dobovou lékárnu, tentokrát z počátku 20. století. Ta bude doplněna trojrozměrnými předměty, jako jsou lékárenské váhy, stojatky nebo léky. Tvůrci výstavy jsou skuteční detailisté, a tak zde nebudou chybět ani sušené byliny na výrobu léčiv.
Výstava potrvá až do 29. září. Výstavní místnost je otevřena vždy od úterý do neděle od 8 do 12 hodin a od 12:30 do 16 hodin.

zdroje: Mgr. Adriana Jarošová, MPA, město Rokycany, Muzeum Dr. Bohuslava Horáka