Jaro je tu. Na prvních komínech na Plzeňsku se objevili čápi
Čáp bílý na hnízdě, zdroj foto: Pixabay
Čáp bílý na hnízdě, zdroj foto: Pixabay

Jaro je tu. Na prvních komínech na Plzeňsku se objevili čápi

15 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

Polojasno, teploty atakující 15°C a na komínech čápi. To není popis některého dubnového dne. Tak vypadal čtvrtek 15. února 2024 v Mirošově a ve Spáleném Poříčí. Jaro je (možná) definitivně tady.

Mirošovský posel jara už tradičně patří mezi ty nejotužilejší. Na komín bývalého pivovaru se totiž vrací každý rok velmi časně. Předloni dokonce ještě o pár dnů dříve než letos. Vloni si Mirošované jeho přítomnosti všimli v pondělí 13. února po poledni. Ten spálenopoříčský bývá na svém komíně také podobně brzy. Ptačí elegány teď čeká zasloužený odpočinek po náročné cestě. Moc dlouho ale zahálet nemůžou. Musí připravit hnízdo a obhlédnout okolí. To aby mohli vyprávět partnerkám, co je nového, až se tedy ze zimoviště vrátí i ony.

Odborníci jsou ovšem k takto brzkým návratům čápů skeptičtí. Často hovoří o tom, že se nejspíše nejedná o kusy, kteří tu stráví jaro a léto. Předpokládají, že takto na konci zimy se tu při náhodných výletech objevují kusy, které zimují na v Bavorsku. Potvrdit či vyvrátit to může pouze odečtení kroužku. Laikům by však jako poslové jara určitě stačili i čápi od našich západních sousedů.

zdroje: město Mirošov, Spálené Poříčí – brána do jihozápadních Brd (Facebookové stránky)