Jen pro silnější povahy: Street medicine v plzeňských ulicích
Street medicine v Plzni, zdroj foto: Český červený kříž Plzeň
Street medicine v Plzni, zdroj foto: Český červený kříž Plzeň

Jen pro silnější povahy: Street medicine v plzeňských ulicích

29 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Téma, o kterém se nemluví. To je Street medicine. Takto nazvaný projekt začal v únoru 2022 realizovat plzeňský Český červený kříž. Jeho cílem je mírnit utrpení a pomáhat lidem, kteří nemají přístup k běžné zdravotní péči, především lidem bez domova. V tom zdravotníkům pomáhá i plzeňská městská policie, která před Vánoci o Street medicine zveřejnila. Rozhodně nejde o nic pro slabé povahy.

Odhaduje se, že v Plzni žije přibližně 400 až 500 lidí bez domova. V letních měsících i více. Jedná se často o lidi mimo systém, kteří si neplatí  zdravotní pojištění a logicky nemají ani na úhrady případných léčebných výhod. Zdravotní neduhy se jim ale nevyhýbají, naopak vzhledem ke způsobu jejich života jsou v komunitě lidí bez domova spíše častější. Obvykle nejde o urgentní záležitosti, ke kterým by vyjížděla záchranka.

Neléčení těchto zdravotních problémů může vést až k velmi vážným stavům. Nehojené rány nebo záněty… Jejich kumulace by podle praktického lékaře Tomáše Dupáka, který je do projektu také zapojen, mohla vést až ke kolapsu nemocniční péče. Projekt Street medicine tak není přínosem pouze pro lidi bez domova, ale i pro celou společnost.

Pokud vás projekt Street medicine zaujal, více informací o něm se dozvíte pod odkazy ve zdrojích pod článkem nebo ve videu městské policie níže.

zdroje: Městská policie Plzeň, Český červený kříž Plzeň