Kandidát na ministra Ženíšek: Že je Putin zločinec a vrah, budu říkat i z pozice ministra pro vědu
Marek Ženíšek, zdroj foto: Plzeňský kraj
Marek Ženíšek, zdroj foto: Plzeňský kraj

Kandidát na ministra Ženíšek: Že je Putin zločinec a vrah, budu říkat i z pozice ministra pro vědu

10 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

TOP 09 i sám Marek Ženíšek již potvrdili, že právě on je po Pavlu Tulejovi dalším nominantem na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Plzeňský poslanec se dosud zaměřoval především na zahraniční politiku.

Marek Ženíšek se narodil v roce 1978 v Plzni. V krajské metropoli vystudoval Fakultu humanitních studií, v Praze pak Fakultu sociálních věd. Od roku 2016 může užívat i doktorský titul, který získal za studium politologie. V té době již byl činným politikem. V letech 2005 až 2009 byl členem KDU-ČSL, poté pomáhal založit TOP 09, jejíž členem je od samého počátku. A nejen členem. Místopředsedou, resp. prvním místopředsedou strany byl až do roku 2019.

Mezi lety 2008 a 2012 působil jako náměstek ministra spravedlnosti, od roku 2012 rok a půl působil jako 1. náměstek ministra zdravotnictví. Od roku 2013 je poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, v současném funkčním období působí jako Předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Je též krajským zastupitelem a zastupitelem městského obvodu Plzeň 3.

Sám Marek Ženíšek se ke své nominaci na post ministra pro vědu, výzkum a inovace vyjádřil na sociálních sítích: „Funkci ministra beru jako službu, která bude úspěšná při naplnění tří priorit, které vycházejí z programového prohlášení a reflektují okolnosti, ve kterých se nacházíme – v době jednání o státním rozpočtu na příští rok a jeden a půl roku před parlamentními volbami.“

Ženíšek deklaroval i tři priority, kterým se jako ministr chce věnovat přednostně: „Naprosto klíčovou prioritou je zajištění zdrojů, které vědě umožní plně rozvinout svůj potenciál, tedy nutné navýšení jejích financí na příští rok. Česká věda je dobrá, dokonce velmi dobrá a může se pyšnit mnoha skvělými úspěchy a pro Českou republiku tak přirozeně může být další úspěšným odvětvím, pomocí kterého se můžeme prezentovat ve světě, k čemuž chci využít třeba i své bohaté kontakty předsedy Zahraničního výboru. Druhou prioritou tak bude podpora české vědy v zahraničí a podpora její prezentace směrem k české veřejnosti – vědecká diplomacie je pro ČR důležitá. Kromě prezentace lokálních úspěchů v zahraničí je ovšem stejně důležité obrátit pozornost na naše vědce, kteří se ve světě dokázali prosadit. Musíme zde jednak představit jejich mezinárodní úspěchy, ale hlavně vytvářet atraktivní podmínky – jak v akademické sféře, tak v prostředí start-upů – které by je povzbudily k návratu do České republiky a rozvíjení jejich erudice u nás doma. Třetí prioritou je dotažení klíčových, pro danou oblast zcela zásadních projektů, které jsou rozpracovány a čekají na úspěšné uvedení v praxi. Tím hlavním je zákon o vědě, vývoji a inovacích a s ním spojená reforma přenesení poznatků z vědy do praxe,“ uvedl Ženíšek na sociální síti X.

Právě na sociálních sítích je Marek Ženíšek velmi aktivní a své názory tu umí náležitě „prodat“. I díky tomu je znám jako velký kritik současného ruského režimu Vladimira Putina. K němu se Ženíšek vyjádřil i v rámci vysvětlení své nominace na post ministra: „To, že je Putin zločinec a vrah, budu říkat i z pozice ministra pro vědu, výzkum a inovace. Zločinná ruská válka totiž ničí také ukrajinskou vědu, která trpí lidskými i materiálními ztrátami, emigrací špičkových expertů i nedostatkem financí. K tomu nechci mlčet.“

zdroje: Marek Ženíšek (X), Wikipedia