Kde nepomůže mechanizace, nastoupí lidská síla. Tak to teď chodí v Klatovech
Hrábě na listí, zdroj foto: Pixabay
Hrábě na listí, zdroj foto: Pixabay

Kde nepomůže mechanizace, nastoupí lidská síla. Tak to teď chodí v Klatovech

20 února, 2024 0 Od Pavel Žižka
Letošní zima netrápí jen lyžaře a podnikatele v horských střediscích. Komplikuje život i spoustě lidí a profesí, které nás na první dobrou ani nenapadnou. Například technickým službám, a to nejen v Klatovech.

„Průběh počasí na konci podzimu a dosavadní průběh zimy neumožňuje pracovníkům Technických služeb a spolupracujících firem nasazení „běžné techniky“ na úklid listí na městských pozemcích. Tou „běžnou technikou“ je myšleno použití sekaček na trávu , kterými se běžně úklid listí provádí. Z těchto důvodů musí techniku nahradit lidská síla a pracovité ruce,“ těmito slovy začíná příspěvek oficiálního účtu města Klatovy, který vysvětluje stávající situaci.
Po celých Klatovech v současné době působí několik skupin pracovníků s ručním nářadím, kteří pohrabují, nakládají a odvážejí listí , které v průběhu listopadu a prosince opadalo ze stromů. Hezky hrábě a lopaty do teplých. Jedinou použitelnou mechanizací jsou zádové motorové fukary, kterými se listí z travnatých ploch vyfoukává. „Je to práce náročná pro pracovníky a výrazně pomalejší oproti běžnému systému. I tak Technické služby ve spolupráci s dalšími spolupracujícími firmami vyvíjejí maximální snahu o to, aby s příchodem jara byly naše Klatovy čisté a uklizené,“ pokračuje vysvětlení na klatovském Facebooku.
Během příštího měsíce bude v Mercandinových sadech zahájena druhá ze čtyř etap projektovaných dendrologických zásahů. Celkem bude provedena údržba a prořez dřevin. Celkem 33 stromů pak bude pokáceno. V těchto případech se jedná o suché stromy a stromy u kterých hrozí akutní nebezpečí rozlomení nebo vyvrácení. „To, že za každý pokácený strom bude vysazen minimálně jeden strom nový, považujeme za samozřejmost. Všechny tyto činnosti jsou zaměřeny především pro zajištění bezpečnosti a pohody návštěvníků parku.“ těmito slovy končí oficiální sdělení města.
zdroj: Město Klatovy (oficiální stránka na Facebooku)