Klatovský trenér Martin Klán: Na krásu už nehrajeme
Martin Klán na klatovské střídačce, zdroj foto: SPORT CLUB Klatovy
Martin Klán na klatovské střídačce, zdroj foto: SPORT CLUB Klatovy

Klatovský trenér Martin Klán: Na krásu už nehrajeme

25 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Divizní mužstvo Klatov má za sebou přesně polovinu soutěže. Nováček celostátní florbalové soutěže už se stihl rozkoukat a začal i kousat. O hodnocení první poloviny sezóny se podělil trenér klatovského florbalového klubu Martin Klán.

Martine, umíte po jedenácti zápasech říct, v čem se nejvíce liší divize od regionálních soutěží? Je to individuální kvalita hráčů, taktika nebo něco jiného?

Je to obecně hlavně o rychlosti a síle. Systém je fajn věc ve chvíli, kdy ho perfektně umíte a zvládnete zahrát v rychlosti. Každopádně stále platí, že tým, který dává míčky rychleji od florbalky a je důraznější ve hře tělem, má většinou navrch. Když k tomu přidáte i perfektní systém, můžete myslet na postup. I my už jsme přistoupili na jiné věci než na krásu v předvedené hře, což se nám zatím vyplácí. Máme hodně kvalitní individuální hráče, ale ne vždy to stačí.

Pro většinu týmu je divize novou zkušeností. Jak hodnotíte přechod samotných hráčů na divizní florbal?

Pro nás pro všechny je toho mnoho nového. Jsou tady kluci, kteří sice s celostátní soutěží zkušenosti mají, ale pouze s tou mládežnickou a dospělý florbal si teprve oťukávají. Pro ostatní kluky je to premiéra. Máme převážně mladý tým. Do týmu se zvládli zapojit i dva junioři, za což jsem velice vděčný a značí to mnoho pozitiv do budoucí práce.

SPORT CLUB Klatovy před sezónou mohutně posílil. Plní posily to, co jste si od nich sliboval?

Je to různé. Někteří se moc nechytli, jiní zase převyšují očekávání. Jsem rád, že mezi hráči zájem o klatovský florbal je. Přišlo mi dost mladých kluků, na čemž chci stavět i do budoucna. Myslím si, že se teprve vyprofilují. Přece jen přechod z nejvyšších mládežnických soutěží do mužské celostátní soutěže je obrovský skok. Jak už jsem říkal i v jiných
rozhovorech, chybí mi tu soutěž U23, kde by se dali kluci nadále rozvíjet a nebyl by to pro ně tak obrovský skok. Hlavně ze začátku jsme s tímto měli obrovský problém hlavně u posil, ale už se aklimatizovaly a začíná to být výrazně lepší.

Jaké jste měli cíle před začátkem sezony? Měnily se v průběhu první poloviny sezóny?

Cíle byly různé, od začátku jsme primárně chtěli poznat soupeře, pilovat systém a doplňovat kádr. Postupem času jsem lehce ubral na pile a teď se snažíme být pečliví především v základních aspektech hry.

Jakou hrou se chce prezentovat vaše družstvo? A daří se mu to?

Jak už jsme se zmínil výše, snažili jsme se hrát systém, který se nám bohužel moc nedařil. Aktuálně jsme od něj upustili. Každopádně se stále snažíme prezentovat ofenzivní hrou, která snad fanoušky baví.

Vašemu týmu dělá velké problémy  mnoho vyloučení. Jak tuto statistiku zlepšit?

Ze začátku sezóny to byla naše velká slabina. V poslední době jsme se začali více soustředit na klid na střídačce, herní pohodu a především i díky tomu jsme zvládli dohrát zápas v Dolní Cerekvi bez červených karet (smích).

Teď vážně. Hraje v tom roli především podpora střídačky a takový ten klid na míčku. Tento faktor se po několika odehraných utkáních zásadně zlepšil.

Tým po šňůře proher zlomil prokletí a následovala série tří vítězství. Jaká panovala nálada uvnitř týmu v průběhu těchto zápasů?

Po prvním vyhraném zápase z nás spadlo obrovské břímě. Velká úleva, ten pocit, kteří kluci po zápase s rezervou Štírů, měli se nedá moc popsat. V následném utkání se nám podařilo navázat, což bylo důležité pro morálku v kabině. Současně se zvládli srovnat formace, za což jsem také rád.

Bohužel pro nás byl černý puntík poslední zápas, který jsme smolně prohráli a ukázal nám, že druhá polovina sezóny nebude nic jednoduchého a budeme si to muset vše zasloužit.

zdroj: SPORT CLUB Klatovy