Klubko hadů? Kdepak, v Plzni se našlo klubko beznohých ještěrek
14 prosince, 2024Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů řešil na začátku prosince neobvyklý případ. Když pracovníci soukromé stavební firmy rozebírali zbytky zemědělského statku na plzeňském Sylvánu, objevili pod betonovou základovou deskou zimující skupinu slepýšů křehkých. Nešlo o klubko hadů, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o 47 beznohých ještěrek, které si našly útočiště v ruinách bývalého statku.
„Občas si slepýše spleteme s hadem a lekneme se, nejspíše když ho vyplašíme z úkrytu,“ říká Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. Tentokrát ale překvapení přineslo zcela opačný efekt – místo zmatku a strachu se zrodila ukázková akce na záchranu chráněných plazů.
Příběh začal v momentě, kdy demolice odhalila nečekané zimoviště. „Při nadzvednutí betonového bloku si chlapi pohotově všimli, že jsou pod ním hibernující slepýši,“ popsal situaci jeden ze zaměstnanců firmy, který nález okamžitě nahlásil Záchranné stanici živočichů Plzeň.
Stavbaři zareagovali s obdivuhodnou ohleduplností – všechny slepýše opatrně posbírali, aby jim neublížili. Věděli totiž, že jde o zákonem chráněný druh, který hraje významnou roli v ekosystému.
Po předání slepýšů do péče záchranné stanice prošli plazi odbornou kontrolou herpetologa Jiřího Doxanského z Akva-tera ZOO Plzeň. Již následující den, 10. prosince 2024, byli všichni přemístěni na nové místo vhodné k jejich přirozenému zimování.
„Novým místem jsme vybrali lokalitu u zahrádek a našich tůní nedaleko kostela sv. Jiří v Plzni Doubravce,“ vysvětluje Karel Makoň. „Věříme, že v našem ‚plazníku‘ se slepýšům ze Sylvánu bude líbit a že posílí na této lokalitě dlouhodobě sledovanou populaci plazů.“
Slepýši křehcí, často přehlížení nebo zaměňovaní za hady, jsou nenápadní, ale důležití obyvatelé naší přírody. Živí se zejména slimáky a drobným hmyzem, čímž pomáhají udržovat rovnováhu v ekosystémech.
„Kolikrát i v přírodě je to hodně zamotané,“ uzavírá s úsměvem Karel Makoň a dodává, že příběh slepýšů z Plzně je skvělým příkladem toho, jak ohleduplný přístup lidí může zachránit i ty nejmenší obyvatele naší planety.
Záchrana 47 slepýšů tak ukazuje, že i při stavbě a demolici lze myslet na přírodu – stačí jen chtít.
zdroj: Dobrovolný ekologický spolek Ochrana ptactva, článek částečně vznikl pomocí ChatGPT