Kousek od přehrady Hracholusky zvou soukromí majitelé na prohlídky zámku
Zámek Luhov žije ve všech významech tohoto slova, zdroj foto: zámek Luhov
Zámek Luhov žije ve všech významech tohoto slova, zdroj foto: zámek Luhov

Kousek od přehrady Hracholusky zvou soukromí majitelé na prohlídky zámku

10 srpna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Luhov. Jméno této vesničky vám možná až dosud unikalo. Vždyť nejde ani o samostatnou obec. Úředně patří pod nedaleké Líšťany. Kdo má Plzeňský kraj projetý křížem krážem, ten už ví, že se pohybujeme v okolí vodní nádrže Hracholusky.

Pokud patříte k nadšeným výletníkům, určitě znáte hrad Buben, který se právě nedaleko Hracholusek nachází. Stojí na výrazném ostrohu na soutoku Mže a Úlického potoka, jen několik kilometrů pod hrází. My vás ale pozveme objevovat jinou historickou památku.

Dominantou Luhova je barokní zámek. Postaven byl okolo roku 1780 v sousedství zaniklé tvrze. Za jeho vznikem stojí Anna Marie Steinbachová a mezi jeho majiteli najdete třeba i Václava Perglara z Perglasu nebo Rudolfa Jaksche z Wartenhorstu. Právě on byl posledním soukromým majitelem zámku o půdorysu písmene L zasazeného do krásného parku před jeho převzetím státem.

Druhá polovina 20. století se na zámku Luhov, stejně jako na řadě dalších, podepsala smutně. V zámeckém areálu nejprve hospodařil státní statek a od roku 1980 ho využíval podnik TJ Uhelné sklady jako rekreační středisko. Na přelomu 80. a 90. let pak zámek jednoduše chátral.

V roce 1996 zbědovaný zámek koupila rodina Němcových, která se o něj dodnes stará, žije zde, opravuje jej a zve sem i návštěvníky. „Jsme vlastníci pejska, a tak jsme zámek a park zpřístupnili i pejskům na vodítku,“ říkají přímo vlastníci a dodávají i další zajímavost, kterou na mnoha jiných zámcích nezažijete: „Jelikož na zámku žijeme, veškerý inventář používáme, tudíž není zákaz na exponáty sahat či si sedat.“

Návštěvu zámku Luhov můžeme jednoznačně doporučit. Komentované prohlídky tu probíhají od května do září o víkendech vždy od 10 do 17 hodin. Začínají vždy v každou celou hodinu. Prohlídka trvá necelou hodinu a majitelé myslí i na nejmenší návštěvníky, pro které by hodina byla moc. „Pokud přijde skupinka s dětmi, snažíme se samozřejmě výklad zkrátit nebo oživit,“ říkají s úsměvem majitelé zámku.

Vstupné činí 100 Kč a výtěžek jde na další obnovu této kulturní památky. Větší skupiny je po domluvě možné po zámku provézt i mimo uvedené termíny.

Až se tedy budete pohybovat v okolí Hracholusek a budete hledat místo na rodinný výlet, na Luhov určitě nezapomeňte.

zdroje: