Kudyznudy vybralo 100 nejlepších podzimních výletů. Na osm z nich můžete vyrazit i v našem kraji
23 září, 2023Dnešní podzimní rovnodennost oficiálně ukončila léto. Ani nástup podzimního období ale neznamená konec výletům. Tipy na stovku nejkrásnějších podzimních výletů zveřejnila redakce portálu Kudyznudy. A vyhnout se nemohla ani Plzeňskému kraji. Osm podzimních výletů vás zavede na Plzeňsko, k Berounce, do Brd i na Šumavu.
Vyhlídka Havlova skála
Berounka hluboko pod vámi a skrytá mezi barevnými korunami stromů. Tuto nádhernou scenérii vám nabídne Havlova skála. Najdete ji nedaleko Liblína na severním Rokycansku a procházku k ní můžete spojit s návštěvou nedalekého Libštejna. I ten na podzim stojí za to.
Arboretum Sofronka
Severní okraj Plzně skrývá doslova perlu. Sbírku borovic světového formátu tu roku 1956 založil Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol “Šlechtění borovice”. Dnes se tu nachází nádherné arboretum s naučnou stezkou nebo expozicí věnovanou včelařství, ke kterým navíc dojedete pohodlně tramvají.
Skalní stezka pod Radyní
Radyně, to není jen hradní zřícenina, která jako maják rámuje krajinu Plzeňska, ale též stejnojmenný kopec protkaný řadou cest a cestiček mezi většími a menšími skalisky. Některá poskytují zajímavý výhled na hrad, jiná romantická zákoutí. Na podzim navíc přidávají šeď do bezpočtu barevných plánů přírody.
Turistický okruh Plzní
Na turistiku do Plzně? Ale jistě a na pořádnou! A na podzim možná tím spíše. Užijete si tu jednu dlouhou anebo pět krátkých tras v celkové délce kolem padesáti kilometrů. Unikátní turistická trasa zavede návštěvníky na krásné přírodní lokality i po místech s technickými zajímavostmi, jako jsou například vodojemy, čerpací stanice odpadních vod či energetické závody.
Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech
Na okraji Rokycan se dříve nacházelo vojenské cvičiště, které je dnes v soukromých rukách a stalo se jakousi soukromou přírodní rezervací. Na jeho části se chrání cenné lokality prostřednictvím kol terénních aut. Na návštěvu je však mnohem zajímavější několikahektarová ohrada, za niž se pasou divocí koně a zubři. A mezi řídnoucími korunami stromů si je prohlédnete mnohem snáze než v létě.
Padrťské rybníky
Dvě modré perly uprostřed zeleně hlubokých brdských lesů – to jsou Padrťské rybníky, jedny z nejvýše položených rybníků v kraji i jedny z vůbec největších. Krása a monstróznost jejich hladiny na podzim, obklopená barvícími se korunami stromů, vynikne snad vůbec nejvíce.
Procházka okolo Vydry
A hurá na Šumavu. Na ni přece nemohli redaktoři Kudyznudy zapomenout. Jedna z nejkrásnějších (nejen) podzimních tras šumavskou přírodou vede od osady Antýgl podél Vydry do Čeňkovy Pily. Jak se píše na Kudyznudy: “Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl.”
Kašperskohorská Zlatá stezka
Zlato v korunách stromů a Zlatá stezka pod nohama. To zní krásně, ne? Kašperskohorská Zlatá stezka je nejmladší trasou Zlaté stezky. Vede z Kašperských hor přes Horskou Kvildu, Kvildu, na Freyung a dále do Pasova. Ačkoli byla vybudována za krále Karla IV., vy se po ní můžete vydat i dnes.
Znáte tip na jiný skvělý podzimní výlet? Podělte se s ostatními v komentářích.
zdroj: Kudyznudy