Kvíz: 14 hradů – 14 krajů. Dokážete je správně spojit?
28 července, 2024Táhne vás to na výlet? Tak to vám náš dnešní kvíz určitě přijde vhod. Potěší totiž turisty, výletníky i nepoučitelné romantiky. Jedním z nejčastějších cílů takových výletů jsou pak hrady a hradní zříceniny. Vybrali jsme čtrnáct z těch nejznámějších z celého Česka. Z každého kraje jeden. Dokážete je správně roztřídit?
Takhle vypadá historické bohatství – stavby staré 600 i více let. Gotickými hrady a jejich zříceninami je naše krajina doslova posetá. A to my – laikové víme jen o těch, z nichž se alespoň něco dochovalo. Na řadě míst hrady a tvrze před dávnými staletími stávaly, ale dodnes se z nich nezachovalo často víc než části valů nebo drobná návrší.
To však rozhodně není případ hradů, které najdete v našem kvízu. Podívali jsme se na celou naši republiku, a tak se určitě nebudeme ptát na drobné zbytky zdí rozházené po lese, o kterých skoro nikdo neví. Naopak. Každý ze čtrnácti hradů a zřícenin v našem kvízu patří k těm nejznámějším u nás. O některých se dokonce učí i ve škole. Pokud tedy alespoň trochu cestujete po Čechách, po Moravě a po Slezsku, náš kvíz pro vás bude hračkou.
Rozhodně ale nezapomeňte kvíz nasdílet vašim známým, přátelům a členům vaší rodiny. Jen tak zjistíte, kdo ve vašem okolí se v hradech vyzná nejvíce. Třeba budete mistrem právě vy.
Nestačil vám kvíz? Tak se pojďme dozvědět ještě něco dalšího. Máme pro vás tři tipy na super hrady a zříceniny z našeho, tedy z Plzeňského kraje. A začněme jen kousek za Plzní. Na celé Plzeňsko jako maják shlíží zřícenina hradu Radyně. Tu jako Karlskrone nechal vystavět sám císař Karel IV. Její dnes typickou siluetu ale tehdejší stavitelé v záměru neměli. Původně měla totiž věže hned dvě a mezi nimi palác. Dnes sem každý rok zavítá na 30 tisíc návštěvníků a nikdo neodchází zklamaný.
Nad řekou Otavou nedaleko Horažďovic se rýsuje naše největší hradní zřícenina. Jmenuje se Rabí a známá je nejen svou velikostí, ale i tím, že husitský vojevůdce Žižka tu přišel o své druhé oko. Hrad pochází pravděpodobně z 1. poloviny 13. století, ale jeho počátky jsou zahaleny tajemstvím. Změna v ruiny přišla s rodem Chanovských, kteří jej získali roku 1563 a poněkud zanedbávali údržbu. Na začátku 18. století už byl neobyvatelný. Ročně hrad navštíví asi 60 tisíc návštěvníků.
A pojďme ještě hlouběji na Šumavu, do míst, kde se natáčela slavná pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně. Zveme vás i na Kašperk. Nejslavnější šumavský hrad založil, stejně jako Radyni, Karel IV. Název Karlsberg mu prakticky zůstal. Hrad byl pohraniční královskou oporou a v dějinách figuruje zejména jako důležitý opěrný bod válečných sporů s Bavorskem. Jako pustý byl hrad označen až před třicetiletou válkou. Ročně sem jezdí asi 60 tisíc výletníků.
zdroje: Mapy.cz, Wikipedia, Kudyznudy, Hrady.cz