Kvíz: Co víte o včelách?
24 dubna, 2024Jaro je obdobím květů, rozkvetlých stromů i dalších rostlin. Jen se podívejte z okna, jak to venku vypadá krásně. Tato krása ale není samoúčelná. Barva i vůně květů láká opylovače a mezi ty pro přírodu i pro člověka nejdůležitější patří včela medonosná. Jaro je tak zároveň i obdobím včel, a proto dnešní kvíz věnujeme právě včelám.
Možná jste se někdy setkali s tvrzením, že kdyby vyhynuly všechny včely na světě, vše živé během několika let vyhyne také. Je pravda, že pozice včel je ve světových ekosystémech natolik unikátní, že by se v takovém případě příroda hodně změnila a k hromadným vymíráním by určitě došlo. Na druhou stranu nejde o jediného opylovače, a tak by život na naší planetě nezanikl.
Člověk jako druh by ale problémy určitě měl. Rozhodně nejde jen o med, včelí vosk či propolis, o co bychom přišli. Dramaticky by se snížily zemědělské výnosy a o některé plodiny bychom přišly úplně. Prostě včely jsou tím, co naši civilizaci drží v takovém stavu, jak ji známe.
I proto jsme se rozhodli náš další jarní kvíz věnovat právě včelám. Pokud jste včelař nebo přírodovědec, bude pro vás hračkou. A co vy ostatní? Co víte o včelách?
A co poučení po kvízu? Ani tentokrát vám ho neodepřeme. Podíváme se společně na nejznámější včelí produkt, tedy na med. Ten včely vyrábějí zahušťováním sladkých šťáv. Rozhodně ale nejde jen o nektar. Ne nadarmo se jednomu z druhů medu říká med medovicový. Kdo dával ve škole pozor, ví, že sladkou medovici nevylučují květy, ale mšice.
A co složení medu? Fruktóza, glukóza, další cukry, voda a další látky. Těch sice v medu není kdovíkolik procent, ale na jeho účincích se podílí měrou vrchovatou. Med totiž není jen sladidlem, ale též látkou s antiseptickými a antibakteriálními účinky. Jeho nízké pH přitom zabraňuje růstu bakterií. V lidové medicíně se pak med používá velmi často. Také si jej dáváte do čaje s citrónem proti nachlazení?
zdroje: Wikipedia, ZOO Chleby
Dobrý den. Váha včelí dělnice je okolo 100mg. Máte uvedeno, že 220mg je správně. Váha 220mg je váha včelí matky.
Dobrý den, děkujeme za upozornění. Použili jsme chybný zdroj.
Včelí matka nemá zihadlo, opak je podle vás správně!!!!!
Včelí matka má žihadlo. Vizte zdroje.
Neřekl bych, že trubec se dožije max 2 měsíců, kolikrát už jsem je měl v úle celou zimu, pokud je silné včelstvo, není to ojedinělé a vím o více případech. A ani bych nesouhlasil, že se přes rok v úle vystřídají dvě generace včel, i když se nazývají letní a zimní generace, letních generací dělnic je docela dost, když žijí 6 týdnů, na snůšku by jedna generace včel nestačila.
ano trubec může žít déle než dva měsíce stejně tak dvě generace je na rok málo. chápu ze to tak vypadá když se řekne letni a zimní generace včel ale během léta je tich generací více nez jedna.