Kvíz: Dříve vesnice, dneska části měst. Znáte je?
Necháte se naším kvízem vynervovat? zdroj foto: Pixabay
Necháte se naším kvízem vynervovat? zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Dříve vesnice, dneska části měst. Znáte je?

27 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Kolik znáte velkých českých měst? Tak přesně tohle má každý nastavené jinak. Pro Pražany bude velkým českým městem jen a pouze Praha. Brňané i Ostravané to asi uvidí jinak. My z Plzeňska to pak většinou víme, že za velké lze město označit, pokud má víc než 100 000 obyvatel, jako třeba Plzeň.

Takových měst máme v Česku šest a určitě byste je zvládli vyjmenovat. Znáte ale i názvy jejich čtvrtí, které bývaly samostatnými obcemi? To můžete vyzkoušet v našem dnešním kvízu. A jako vždy nezapomeňte své výsledky porovnat s ostatními členy vaší rodiny, ať se ukáže, kdo je největším znalcem široko daleko.

Mezi českými městy velikostně ční Praha. Každé malé dítě ví, že je jediná s více než milionem obyvatel. Brno atakuje 400 000 obyvatel, Ostrava 300 000 obyvatel a Plzeň (vzdáleně) 200 000 obyvatel. Přes magickou stotisícovou hranici se přehouply ještě Liberec s Olomoucí. České Budějovice, Hradec Králové, Pardubice nebo Ústí nad Labem šestimístnou hodnotu vyhlížejí (zatím) marně.

Ještě před 150 lety ale počty obyvatel největších českých měst vypadaly diametrálně odlišně. V roce 1883 byste kupříkladu v Praze našli jen asi 160 tisíc obyvatel. Také ale měla významně menší rozlohu. V důsledku urbanizace všechna velká česká města pohltila blízké vesnice a z nich se staly městské čtvrti. A právě na ně se ptáme v našem kvízu.

zdroje: Wikipedia (1), Wikipedia (2), Mapy.cz