Kvíz ke dnu učitelů: Tohle jste o školství u nás i ve světě nevěděli
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Kvíz ke dnu učitelů: Tohle jste o školství u nás i ve světě nevěděli

28 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Na 28. března každoročně připadá den učitelů. Ten připomíná důležitost jejich práce. Letos pak mají štěstí – vyšel zrovna na velikonoční prázdniny. Nejen čeští učitelé si tak svůj velký den mohou náležité užít.

Ještě před tím si ale pojďte připomenout některé zajímavosti o školství českém i zahraničním. Zkuste to s naším kvízem a porovnejte svoje znalosti s ostatními členy rodiny. A zajímavý je už samotný termín dne učitelů. Ten skutečně mezinárodní se slaví 5. října. U nás na Slovensku si jej však připomínáme právě dnes, a to v den narození Jana Amose Komenského.

Pokud vám nenaskáče vyrážka, když si čtete slova jako tabule, učebnice, školní inspekce nebo Marie Terezie, můžete se do něj bez obav pustit.

Možná se něco nového dozvíte a možná zjistíte, že jinde ve světě je školství plné opravdu zvláštních věcí. Co vás překvapilo nejvíce? Podělte se v komentářích pod kvízem.

Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Zajímavosti o školství u nás i za hranicemi

Víte, jak dlouho u nás trvá povinná školní docházka a kdy ji Marie Terezie zavedla? Tak se pojďte svými znalostmi pochlubit.

1 / 11

 

Povinná školní docházka od čtyř let? Jedna evropská země to tak má. Jedná se o...

 

 

 

 

2 / 11

 

Finsko je dáváno za vzor i českému školství. Jednu věc, bez které bychom si naše školy neuměli představit, tam ale postrádají. Kterou?

3 / 11

 

Čtyři předměty u maturity a i tak je toho až nad hlavu. To je situace u nás. Francouzským studentům ale rozhodně nezávidíme. Víte, z kolika předmětů maturují oni?

4 / 11

 

Výuku na dálku si v minulých letech vyzkoušeli čeští školáci i učitelé a málokdo na ni vzpomíná v dobrém. Existuje však jeden stát, kde je taková výuka naprosto běžná. Který?

5 / 11

 

Letos si školáci užívali dlouhých prázdnin, protože nemělo smysl jít do školy v pátek 1. září a pak až po víkendu. V jednom z následujících států se ale do školy chodí vždy 1. září, i kdyby to mělo být o víkendu. Ve kterém?

6 / 11

 

Rušit nebo nerušit? Na tuto otázku ohledně gymnázií odpovědět nemusíte. Kdy ale bylo v českých zemích založeno první gymnázium, byste si tipnout mohli.

7 / 11

 

Školní obědy jsou u nás terčem mnoha vtipů. V Evropě ale existuje země s kulinářskou tradicí, kde jsou dokonce součástí vzdělávacích plánů. Tipnete si která?

8 / 11

 

Tisíc učeben a 32 tisíc žáků - to je zlý sen každého učitele a také realita největší školy na světě. Ve kterém státě byste takovou školu našli?

9 / 11

 

V jednom severském státu patří mezi vyučované předměty i pletení. Tipnete si ve kterém?

10 / 11

 

Pokračujeme malým chytákem. Základní škola má dnes devět ročníků. Víte kolik let je dnes v ČR povinná školní docházka?

11 / 11

 

Že povinnou školní docházku v českých zemích zavedla Marie Terezie, to ví každé malé dítě. Víte ale, ve kterém to bylo roce?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 44%

0%

zdroje: Wikipedia, Atlaso