Kvíz: Poznáte Santiniho stavby?
26 září, 2024 0 Od Pavel ŽižkaNáš dnešní kvíz vás zavede do světa architektonických skvostů, jež vytvořil geniální barokní stavitel Jan Blažej Santini-Aichel. Tento mistr barokní gotiky zanechal nezaměnitelnou stopu po celé České republice, včetně mnoha unikátních staveb v Plzeňském kraji. Pokud milujete historii, architekturu a krásné stavby, pak je tento kvíz určen právě pro vás!
Vaším úkolem bude rozpoznat stavby, které navrhl či přestavěl Santini, a které se nacházejí v různých částech Plzeňského kraje. Každá z fotografií zachycuje výjimečné architektonické prvky, pro které je tento barokní architekt známý – složité geometrické tvary, symboliku a citlivou práci s prostorem a světlem.
Některé z těchto staveb mohou být pro vás známé, jiné méně, ale všechny mají své kouzlo a nesou charakteristické rysy Santiniho jedinečného stylu. Zvládnete je všechny poznat? Testujte své znalosti a objevte skryté poklady barokní architektury v našem regionu!
Připraveni začít? Pojďte poznávat Santiniho stavby na fotografiích a objevujte krásy architektonických děl, která utvářejí tvář Plzeňského kraje dodnes.
Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze. Ač italského původu, jeh matka byla pravděpodobně Češka a pocházela z Plzně. Proslavil se svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Narodil se jako nejstarší syn pražského kameníka italského původu, Santina Aichela. Byl na část těla ochrnutý a chromý, a proto nemohl pokračovat v otcově kariéře a převzít po něm kamenickou dílnu. Po vyučení se okolo roku 1696 vydal sbírat zkušenosti obvyklou vandrovní cestou.
Během svého pobytu v Itálii byl Santini přitahován díly Francesca Borrominiho, radikálního architekta považovaného římskými konzervativními současníky za „blázna“. Santiniho znalosti a hluboké porozumění Borrominiho architektonickým principům ovlivnily estetiku jeho budov do té míry, že je možné ho považovat za jediného skutečného následníka tohoto velkého římského mistra. V Itálii přidal ke svému jménu otcovo jméno Santini. Je právně doloženo, že už v roce 1700, ve svých pouhých 23 letech, realizoval Jan svou první stavbu. Cisterciácký opat Wolfgang Lochner mu svěřil smlouvu na stavbu klášterního konventu v Zbraslavi. Za dokončení tohoto projektu byl odměněn párem koní v hodnotě 30 zlatých mincí v roce 1704. A to byl teprve začátek, protože již v roce 1702 dostal 25letý Santini zakázku na projekt a řízení stavby klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory. Tím byla zažehnuta hvězda, jejíž třpyt připomíná i desítka staveb v našem kvízu, které najdete v Plzeňském kraji.
zdroje: 1. old.santini.cz, 2. cs.wikipedia.org, 3. en.wikipedia.org, 4. santini.cz, 5. old.santini.cz
O autorovi
Šéfredaktor Za Plzní, kontakt: pavel.zizka@zaplzni.cz, 730 330 042