Kvíz: Rozumíte Slovákům?
5 března, 2024Slovenština a čeština. Dva jazyky, které k sobě mají opravdu blízko. Není tomu navíc tak dávno, kdy jsme je paralelně slýchali v rádiu i v televizi. Možná ale už slovensky moc nerozumíte. Jak na tom se znalostí těžších slovenských výrazů jste, to si můžete vyzkoušet v našem kvízu.
Je tomu teprve jednatřicet let, co se náš společný stát rozdělil a i dnes se třeba v televizi nebo v rádiu občas slovenština mihne. Není se tak čemu divit, když většina z nás slovenským slovům bez problému rozumí. Horší to má nejmladší generace, která Československo a třeba Československou televizi nezažila. Pro tu je slovenština jen další cizí jazyk, byť češtině podobný.
Jaký ten cizí jazyk slovenský vlastně je? Wikipedia o slovenštině říká následující:
Slovenština (slovenčina – slovenský jazyk) je západoslovanský jazyk, nejbližší češtině z důvodu historické příbuznosti i vzájemného ovlivňování zejména v dobách společného Československa, ve kterém existoval pasivní bilingvismus a v jeho počátcích se dokonce mluvilo o dvou podobách jednoho československého jazyka. Největší rozdíly mezi slovenštinou a češtinou jsou ve slovní zásobě. Slovenština má jednodušší (pravidelnější) pravopis i gramatiku než čeština; například se nerozlišují rody u tvarů sloves minulého času množného čísla (ženy, muži, dievčatá boli) a přechodníků.
zdroj: Wikipedia