Kvíz: Tato chorvatská slova vás překvapí. Znáte je?
23 dubna, 2024Už se to blíží. O čem je řeč? No přece o sezóně dovolených. Mezi Čechy jako dovolenková destinace jednoznačně vede Chorvatsko. Není se čemu divit. Není tak daleko, že by se tam nedalo dojet autem, v létě tu panuje skvělé počasí a dovádět se dá na krásných plážích i v teploučkém Jaderském moři. K tomu si přidejte dlouhou řadu památek a máte jasno. Zmást vás mohou jen některá chorvatská slova.
Že je chorvatština podobná češtině, to snad ví každé dítě školou povinné. Dva slovanské jazyky znamenají, že se i cizími řečmi nevybavený Čech v Chorvatsku jakž takž domluví. Možná další plus pro tuto jihoevropskou zemi jako dovolenkový ráj pro Čechy.
Na druhou stranu i chorvatština obsahuje celou řadu slov, jejichž význam je v češtině úplně jiný, než jak by se mohlo na první pohled či poslech zdát. Pokud jste zvyklí s Chorvaty mluvit česky, dejte si na tato slova pozor. Jakmile je totiž použijete, nedorozumění visí ve vzduchu. Jejich význam v chorvatštině je často úplně opačný než v češtině.
I proto ale tento kvíz bude snadný. Připravili jsme pro vás devět slov, která sice v češtině a v chorvatštině podobně znějí, ale význam mají hodně odlišný. Ačkoli to zní těžce, uvidíte, že tento kvíz hravě zvládnete a ještě se u něj dobře pobavíte.
A co tradiční dávka informací po kvízu? Nebojte, nepřijdete o ni. Podíváme se totiž na chorvatštinu zblízka a trochu si pohled na ni zkomplikujeme.
Chorvatština je standardizovanou formou srbochorvatského jazyka. Patří do západní větve jihoslovanských jazyků. Ne po celém Chorvatsku se ale mluví stejně. Standardizovaná chorvatština vychází z tzv. štokavského dialektu. Tím se mluví především v centrální části země. Na severu Chorvatska je rozšířený dialekt zvaný kajkavština. Na dovolené se pak setkáme nejčastěji s tzv. čakavštinou. To je naddialekt, kterým se mluví zejména na chorvatském pobřeží. Může se tak stát, že některá slova v našem kvízu znáte v trochu jiné formě. Vy si s ním ale jistě poradíte i tak.
zdroje: Týden.cz, Český rozhlas, Wikipedia