Kvíz: Umíte vyjmenovaná slova po L?
Necháte se naším kvízem vynervovat? zdroj foto: Pixabay
Necháte se naším kvízem vynervovat? zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Umíte vyjmenovaná slova po L?

1 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Jak jste na tom s psaním tvrdého a měkkého y a i? Třeba taková vyjmenovaná slova jsou postrachem všech třeťáků. A vlastně nejen jich. Na vyjmenovaných slovech si často vylámou zuby i mnohem starší žáci. Můžeme to považovat za ostudu, ale i diktáty deváťáků nebo středoškoláků leckdy doslova hýří chybami, které se týkají vyjmenovaných slov. Inu, čeština je jazyk složitý a dává zabrat nejen dětem, ale i dospělým. Jen ukažte, jak jste na tom se znalostí vyjmenovaných slov po L. A nezapomeňte své znalosti porovnat s ostatními členy vaší rodiny.

Už před nějakým časem jsme se vás v podobném kvízu ptali na vyjmenovaná slova po B. Ta ještě nejsou tak složitá, že? Učí se obvykle jako první, a tak zůstanou v hlavě nejsnáze. Jenže s vyjmenovanými slovy po L už je to trochu složitější. Tak se ukažte.

Vyjmenovaným slovům se dříve říkalo též slova vyňatá nebo vybraná. Jde o skupiny českých nebo slovenských slov domácího původu, v jejichž kořenech se po obojetné souhlásce píše ypsilon. To se používá i ve všech slovech odvozených nebo příbuzných. Jediný způsob, jak se je naučit správně psát, je znát je nazpaměť. Vybavíte se všechna vyjmenovaná slova po L? Ani nemusíte. V kvízu se vás zeptáme jen na konkrétní slova.

zdroje: Wikipedia, Umíme česky