Kvíz: Znáte elektromobily z Česka?
Škoda Enyaq RS, zdroj foto: Škoda auto
Škoda Enyaq RS, zdroj foto: Škoda auto

Kvíz: Znáte elektromobily z Česka?

20 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Když se řekne elektromobil z Česka, asi každému se vybaví Škoda Enyaq a… A to je tak nějak všechno. Dost málo na zemi, v níž je automobilový průmysl jedním z nejdůležitějších odvětví ekonomiky, že? Ona ovšem situace zas tak špatná není. Svůj elektromobil v Nošovicích vyrábí i Hyundai a pak je tu několik malosériových výrobců, které možná ani neznáte.

A podobně bohatá – nebohatá je i česká a československá elektromobilová historie. Naše země ve světě elektromobility rozhodně nepatří mezi průkopníky, nikdy nepatřila a v nejbližších letech ani patřit nebude. Elektromobily tu ale svou tradici mají, a to poměrně dlouhou. Některé znáte, jiné možná ne. Řada z nich je dokonce spjata s Plzeňským krajem. Pojďte si je připomenout malým kvízem.

Škoda Enyaq Sportline, zdroj foto: Škoda auto

Znáte české elektromobily?

1 / 7

 

První elektromobily, to není hudba druhé poloviny 20. století, ale už 19. století. Například v roce 1895 sestrojil jeden z prvních elektromobilů na našem území západočeský rodák...

2 / 7

 

Největší a nejpokročilejší - to je charakteristika Škody Enyaq. Jaké další nej jí nelze upřít?

3 / 7

 

Nošovická fabrika Hyundai také vyrábí jeden elektrický model. Který?

4 / 7

 

Škoda nebo Tatra Beta - lehký užitkový automobil, který byl vyvíjen jako elektromobil, vyráběli v jedné západočeské obci. Ve které?

5 / 7

 

Ejpovická Škoda měla prsty i v projektu elektrického Favoritu. Jak se tento model jmenoval?

6 / 7

 

Ve Štěnovicích u Plzně se opět v malých sériích montují stylové elektromobily zejména pro britský trh.  Víte, jak se tamní značka jmenuje?

7 / 7

 

S elektromobily se v 70. letech minulého století pracovalo i Brně. Víte, jaké ženské jméno nesly zdejší experimentální prototypy?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 52%

0%

zdroje: Wikipedia, Hyundai, Škoda auto