Kvíz: Znáte naše nářečí? Domluvíte se na Chodsku?
Domažlice, zdroj foto: Pixabay
Domažlice, zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Znáte naše nářečí? Domluvíte se na Chodsku?

27 července, 2024 0 Od Pavel Žižka

Čeština nás baví. Její hravost a variabilita je něco, co prostě umí vykouzlit úsměv na rtech. A to platí i o dialektech a nářečích. Spojujeme si je sice nejčastěji Moravou, ale i u nás za Plzní máme etnografickou oblast, kde se udržely prastaré tradice i zajímavý dialekt. Zveme vás na Chodsko, a to žádným obyčejným článkem, ale hezky zábavně kvízem.

Představte si, že se ocitnete v Domažlicích, v Horšovském Týně nebo v Klenčí pro Čerchovem na náměstí a budete se muset doptat na cestu. Dorozumíte se tady? Právě to si můžete vyzkoušet v našem kvízu.

Dobře, dobře, to jsme trochu přehnali. I na Chodsku si vystačíte s klasickou češtinou, nebojte. Je ale pravda, že vás tu může překvapit nejen melodičnost, s jakou místní hovoří, ale i některé výrazy. Dvanáct takových, které možná neznáte, jsme ukryli do dnešního kvízu. Tak se ukažte!

Proč právě na Chodsku tak výrazný dialekt vznikl a následně se zachoval? Za vším hledejte jeho polohu. Definuje ji relativní odlehlost od Prahy i od Plzně a zároveň blízkost státní hranice. Díky tomu i díky určité izolaci tohoto regionu se právě tady zachovala slova, které se dříve vyskytovala v češtině obecně, avšak na většině míst již vymizela. To je příklad slova calta, pod kterým se neukrývá nic obyčejnějšího než houska.

Jiná slova jsou čistokrevně chodská, protože vznikla právě tady. Jde například o slovo zálež, které je krajovým pojmenováním pro kompost. No a pak jsou tu slova ovlivněná němčinou. Ta jsou typická pro celý náš plzeňský region.

Pokud budete poslouchat vyprávění Chodů, možná ještě dříve než krajových výrazů si všimnete zvláštních tvarů některých slov. -ej je -yj, „o“ na začátku slova je „ů“ a třeba sloveso byl je tady slovesem bul. I proto se Chodům někdy (ne moc pěkně) říká buláci. Krásu a zajímavosti místního dialektu to ale nijak nesnižuje.

zdroje: