Léčba bolesti v Plzni v novém
Nová ambulance pro léčbu bolesti, zdroj foto: Fakultní nemocnice Plzeň
Nová ambulance pro léčbu bolesti, zdroj foto: Fakultní nemocnice Plzeň

Léčba bolesti v Plzni v novém

13 dubna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Úporné bolesti, ať už je jejich původ jakýkoli, velmi omezují kvalitu života. Mají vliv nejen na fyzickou stránku postiženého pacienta, ale silně ovlivňují i jeho psychický stav. Takových pacientů bohužel není málo. I proto je dobrou zprávou, že se ve fakultní nemocnici v Plzni na Borech od tohoto týdne po rekonstrukci znovu otevřela veřejnosti Ambulance pro léčbu bolesti Anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

Nový provoz byl otevřen spolu s dětskou urologickou ambulancí. Oba prostory získaly nové prostory, rozšířily svoji kapacitu a získaly moderní a komfortní zázemí pro pacienty i personál.

Na nedostatek práce si pracovníci Ambulance pro léčbu bolesti Anesteziologicko-resuscitačního oddělení v borské části fakultní nemocnice určitě stěžovat nemohou. Ročně tu provádí až 3 200 ošetření pacientů s chronickými bolestmi.

Rekonstrukce prostor trvala přibližně sedm měsíců a stála zhruba 6,8 milionů korun. Ambulance se až dosud tísnila v jediné místnosti. Nyní tu mají pacienti i zdravotníci 165 metrů čtverečních a dvě ordinace s aplikační ambulancí. Navíc tu nově funguje i stacionář pro dohlídání pacientů po výkonech.

Rozsah péče v nových prostorech vysvětluje primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení FN Plzeň MUDr. Štěpán Bejvančický: „V ambulanci poskytujeme komplexní péči pacientům s chronickou bolestí, jako jsou například bolesti zad, kloubní artrózy, nádorová onemocnění, bolesti při diabetické polyneuropatii, po pásovém oparu, neuralgii trojklaného nervu, roztroušené skleróze a dalších vzácnějších stavech. Léčba je většinou farmakologická s možností infuzní terapie, léčebnými obstřiky, akupunkturou či elektroakupunkturou nebo nefarmakologická s invazivními výkony. Naším cílem je naplánovat pacientovi medikamentózní léčbu, pravidelné užívání léků a zabránit bolesti rozvinout se v její plné míře,“

„U většiny pacientů, kteří navštěvují ambulanci pro léčbu bolesti, se prolínají fyzické problémy s psychickými a sociálními, a proto je k nim třeba přistupovat individuálně s empatií a pochopením. Toto pracoviště je tak pro mnoho z nich doslova záchranou,“ doplňuje primářova slova ředitel Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.

Patříte-li i vy mezi potenciální pacienty tohoto oddělení, určitě oceníte informaci, jak se sem objednat. Budete potřebovat doporučení od svého praktického či odborného lékaře. Pokud trpíte dlouhotrvající bolestí, doporučení podle vyjádření nemocnice nepotřebujete.

zdroj: Mgr. Gabriela Levorová, Fakultní nemocnice Plzeň