Marek Ženíšek bude kandidovat na místopředsedu TOP 09
Marek Ženíšek, zdroj foto: Plzeňský kraj
Marek Ženíšek, zdroj foto: Plzeňský kraj

Marek Ženíšek bude kandidovat na místopředsedu TOP 09

26 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Plzeňský kraj může mít zastoupení ve vedení TOP 09. Krajský výbor TOP 09 Plzeňského kraje totiž dnes schválil nominaci poslance a předsedy Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marka Ženíška jako kandidáta na místopředsedu této strany. Nové vedení si TOP 09 zvolí na celostátním sněmu TOP 09 dne 11. listopadu v Praze.

„V současné době nejen Evropa, ale celý svět čelí mnoha krizím. Ačkoliv ruská agrese na Ukrajině a konflikt v Izraeli se mohou někomu zdát příliš vzdálené, obě tyto krize nás velmi zásadně ovlivňují. Právě dnes je nesmírně důležité, aby se demokratické síly spojovaly netříštily, aby instituce jako Evropská unie i NATO byly jednotné, stály za svými spojenci a bránily hodnoty západní civilizace. Tyto postoje chci prosazovat také ve vedení TOP 09 a velmi děkuji kolegům z domovské organizace za projevenou důvěru,“ říká ke své nominaci Marek Ženíšek.

„Marek Ženíšek je velmi zkušený politik, který má dlouholeté zkušenosti z vedení TOP 09, kde už v minulosti odvedl mnoho úspěšné práce jako první i jako řadový místopředseda. Věřím, že na sněmu uspěje a bude velkou posilou pro nově zvolené vedení TOP 09,“ uvádí předseda TOP 09 v Plzeňském kraji Petr Suchý.

Plzeňský rodák PhDr. Marek Ženíšek, Ph.D. brzy oslaví 45. narozeniny. Vystudoval Filozofickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni a Fakultu sociálních věd Karlovy univerzity v Praze. V roce 2006 obdržel doktorský titul z oboru politologie. Od roku 2003 do roku 2017 přednášel na Katedře politologie a mezinárodních vztahů v Plzni.

V minulosti působil ve funkci náměstka hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast kultury, náměstka ministra spravedlnosti a 1. náměstka ministra zdravotnictví, kde stál u zrodu reformy psychiatrické péče. Za tuto činnost v roce 2019 obdržel od odborné společnosti Medaili za zásluhy o rozvoj oboru psychiatrie v ČR.

V letech 2013-2017 byl poslancem Poslanecké sněmovny PČR, kde působil ve výborech pro obranu a pro evropské záležitosti. V letech 2018–2019 zastával funkci proděkana pro strategii, rozvoj a vnější vztahy Fakulty zdravotnických studií na Západočeské univerzitě v Plzni. V roce 2021 byl znovuzvolen do Poslanecké sněmovny a stal se předsedou Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

zdroj: Miroslav Hlaváč, TOP09 Plzeňský kraj (tisková zpráva)