

Miriam Čížková: Ležela jí u nohou půlka Evropy
17 května, 2025Jméno Miriam Čížkové v uměleckých kruzích nejen u nás na západě Čech rezonuje. Často koncertuje a věnuje se i výchově další generace zpěváků a zpěvaček. Na cestě k oběma těmto činnostem ale musela překonat řadu překážek, a to některé z nich vypadaly doslova nepřekonatelně. I o tom jsme spolu hovořili v nejnovějším Westcastu.
Skoro by se zdálo, že životní dráha pěvkyně musí být jasná a přímá. Ze základní školy na konzervatoř a pak angažmá v divadle. Miriam Čížková to ale takto snadné rozhodně neměla. Přihláška na konzervatoř se v přijetí neproměnila a přísný tatínek její další kroky nasměroval na elektroprůmyslovku. To příliš umělecky nezní, že?
Přesto se už na konci osmdesátých let objevila v souboru plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla. „To se prostě přihlásíte na konkurz a oni vás vezmou,“ říká s úsměvem Miriam Čížková, ale jedním dechem vysvětluje, že zpěv studovala soukromě u Jaroslava Buďárka, který ji na konkurz výborně připravil.
Postupně zpívala v operetě i v opeře a po roce 2000 prorazila i v zahraničí. Německo i Skandinávie jí doslova ležely u nohou. Jenže z kočovného uměleckého života přišla i únava. Následoval návrat do Čech a úplná změna zaměstnání. „Pracovala jsem ve finančnictví a prodávala pojistky. Časem jsem dokonce chvíli pracovala i pro nebankovní společnosti, ale to bylo velmi náročné, potkávat se s nešťastnými osudy lidí,“ vrací se k tak troch jiné životní etapě Miriam Čížková.
Ráda se tak po několika letech vrátila ke koncertování, kterému se věnuje dodnes. Objevila se i v několika známých českých seriálech a jako se lektorka ve svém hudebním kroužku Svět kvítek věnuje výchově mladých talentů. O tom všem jsme hovořili v Westcastu. Chcete-li vědět více, celý Westcast si pusťte.
zdroje: Lucky art agency, Westcast
zdroje: Lucky art agency, Westcast