MOVEMBER i v plzeňské fakultní nemocnici
Knír - symbol akce Movember, zdroj foto: Pixabay
Knír - symbol akce Movember, zdroj foto: Pixabay

MOVEMBER i v plzeňské fakultní nemocnici

31 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Už zítra začíná listopad a s ním i každoroční celosvětová kampaň MOVEMBER. Jejím cílem je získání finančních prostředků a zároveň zvyšování povědomí o zdraví mužů. Plzeňská fakultní nemocnice se k této akci již po desáté zapojuje.

Během celého listopadu FN Plzeň opět nabídne mužům starším 50 let nechat si zdarma udělat krevní test PSA v rámci prevence rakoviny prostaty. V případě zvýšené hodnoty PSA bude doplněný PHI (tzv. index zdravé prostaty). Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Plzeň ho zavedlo před 10 lety, jelikož daleko lépe umožňuje upřesnit diagnózu karcinomu prostaty než pouhé vyšetření PSA. Vzhledem ke zvýšené spolehlivosti tohoto indexu dochází v praxi jak ke zlepšení včasného záchytu karcinomu, tak i ke snížení nutnosti provedení biopsie prostaty, a to o 25 %.


Počet nově zachycených případů karcinomu prostaty celosvětově roste. Je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů a po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických důvodů. Tento všeobecný trend pochopitelně kopíruje i situace v ČR. Za posledních dvacet let se u nás výskyt tohoto karcinomu téměř ztrojnásobil, přitom úmrtí je ale více než třikrát nižší. Takto výrazný rozdíl je dán možností vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA) v rámci preventivních prohlídek.

Jak se přihlásit?

Muži starší 50 let se mohou bez předchozího objednání dostavit do Očkovacího centra, pavilon 61 (bývalá vojenská nemocnice), od 1.11. do 30.11.2023 v pracovních dnech od 7:30-11:30 hod. Na místě vyplní nutné formuláře a poté jim zde bude odebrán vzorek krve.

Výsledek:

Výsledek vyšetření bude zaslán SMS zprávou, doporučení následné péče na emailovou adresu klienta. V případě potřeby je možné výsledky konzultovat telefonicky nebo mailem s MUDr. Radkou Fuchsovou, a to v úterý, ve středu a v pátek od 9:00-11:00 hod (tel. 377 401 470, fuchsovar@fnplzen.cz).

Co je nutné pro správný odběr

·        48 hodin před odběrem nemít pohlavní styk

·        48 hodin před odběrem nejezdit na kole

·        12 hodin před odběrem nejíst tučná jídla

zdroj: Mgr. Gabriela Levorová, FN Plzeň (tisková zpráva)