Mozaika vzdělávání se středoškolákem roku 2023 Mojmírem Zálešákem
7 listopadu, 2023Možná bych se měl stydět, ale až ve 42. dílu podcastu Mozaika vzdělávání byl hostem jeden z hlavních aktérů celého našeho učitelského snažení – žák/student. A rozhovor to byl opravdu zajímavý. Posuďte sami.
Mojmír Zálešák je studentem gymnázia Nový PORG a vítězem ceny Středoškolák roku 2023. Nejen mezi svými vrstevníky vyniká hned v několika oblastech. Je předsedou spolku ECONET a investičního klubu NPIS, spoluzaložil projekt TMT v oblasti blockchainové technologie. V roce 2021 obsadil druhé místo v ekonomicky zaměřené soutěži Cena České národní banky. Na vrcholové úrovni se věnuje také squashi, je bývalým členem české juniorské reprezentace. A právě on přišel k mikrofonu podcastu Mozaika vzdělávání.
V rozhovoru jsme se věnovali například tomu, co se naučil i nenaučil v rámci studia prestižního soukromého gymnázia, jakou roli v jeho studiu hraje mezinárodní maturita IB, na kterou se chystá, co mu přineslo letní studium na Harvardově univerzitě, jak složité je skloubit náročné studium s řadou mimoškolních aktivit.
V rozhovoru mimo jiné zazní:
Mojmíre, jaké jsou vaše plány do budoucna?
Momentálně řeším přihlášky na vysoké školy a rád bych se příští rok vydal studovat do Ameriky.
Proč jste si před osmi lety vybral právě gymnázium Nový PORG?
Velkou roli v tom rozhodnutí hráli moji rodiče a také historie PORGu. Jeho studenti mají dlouhodobě vysokou úspěšnost při studiu na prestižních zahraničních školách. Alespoň takto mi to tehdejší rozhodnutí vysvětlují rodiče.
A jak toto rozhodnutí vnímáte po sedmi letech a na začátku osmého ročníku?
Myslím, že to bylo dobré rozhodnutí. Učitelé nás samozřejmě grilují a já jsem postupně unavenější. Tato škola mi toho ale dala hodně. Poznal jsem spoustu zajímavých lidí a účastnil se projektů, které mě posunuly dál.
Část studia jste strávil i v zahraničí…
Ano, dva měsíce jsem byl v Bostonu na Harvardově univerzitě. To byla skvělá zkušenost. V osmnácti jsem se vydal přes půl světa a musel se starat sám o sebe.
Jak se člověk dostane do Bostonu na Harvardovu univerzitu?
O možnosti letního kempu jsem slyšel od starších kolegů. Dál jsem hledal na internetu, vyplnil přihlášku, sháněl doporučující dopisy, psal eseje, odeslal přihlášku a měl jsem štěstí.
Jaké to tam bylo?
Moc rád na to vzpomínám. To prostředí je okouzlující. Moc se mi tam líbilo. Harvard je vlastně samostatné město mimo Boston a člověk se tam cítí jako doma. Studium bylo hodně interaktivní. To je velký rozdíl oproti českému školství. Hodně jsme spolupracovali, společně se zamýšleli nad problémy a společně nacházeli řešení, na která jsme se dívali z různých perspektiv. Přece jsme tam byli ze 120 států celého světa.
My tu spolu sedíme mimo jiné proto, že jste získal titul Středoškolák roku 2023. Proč si myslíte, že jste tento titul obdržel?
To je zajímavá otázka. Já se do soutěže hlásil už podruhé. Minulý rok jsem skončil v TOP 25 a letos jsem vyhrál. Když jsem přemýšlel, co byl u mě takový skok, došel jsem k tomu, že minulý rok jsem všechny své projekty začínal a neměl jsem žádné pořádné výsledky. Letos se vše spojilo a byl snad vidět můj příběh a má chuť pomáhat dnešní mládeži a pomáhat jí ve finanční gramotnosti.
Chcete slyšet i zbytek rozhovoru a o jakých projektech je vlastně řeč? Tak si celý díl pusťte. Podcast najdete například na platformě Spotify.
zdroj: Mozaika vzdělávání