Na jaře je nejkrásnější. Naučná stezka Za mlynáři od Bradavy vás zavede o dvě i více století zpět
2 března, 2024Mlýny, mlynáři a mlynářská chasa vždycky k venkovskému životu patřili. Zejména pak městům a městečkům, která stála při řekách, jako je třeba Spálené Poříčí. Zřejmě i proto tu totiž v roce 2016 v rámci rekonstrukce naučné stezky Hvížďalka (jejíž informační panely tu stále stojí) dali dohromady zcela novou naučnou stezku Za mlynáři od Bradavy.
Ta návštěvníky na více než čtyřech kilometrech seznámí s životem v mlýnech obecně, ale i s mlýny a podobnými zařízeními, které přímo tady stávaly a většinou dosud stojí. Každé ze šesti zastavení se věnuje jinému, takže je znát, že i mlynářů tu muselo být dost.
Vyrazíte-li za mlynáři od Bradavy, nenechávejte své ratolesti doma. Pokud je nezaujmou obrázky Jiřího Wintera Neprakty, který spolu s Miroslavem Háskem ilustroval informační panely, můžete si s nimi i zasoutěžit v hledání dušiček, které zdejšímu vodníkovi utekly na jednotlivé tabule. Bližší informace o této hře i závěrečnou odměnu obdržíte v místním infocentru.
Trasa naučné stezky vede podél toku říčky Bradavy, proti jejímu proudu. Začíná u zámku ve Spáleném Poříčí a končí v nedalekých Hořehledech. Ačkoli by se kvůli malému převýšení zdálo, že je vhodná na vycházku s kočárkem nebo vyjížďku na kole, není tomu tak. Nezpevněné cesty a místy náročný terén je vhodný pouze pro pěší. Těm se říčka Bradava na několika místech odmění romantickými zákoutími a na jaře i záplavou různobarevných květů v podrostu luhů. A pod hrází rybníka Hvížďalka na vás čeká i opravdový a hodně divoký vodopád.
Pokud byste pak chtěli starý mlýn i s mlynářem vidět naživo, doporučujeme navštívit historický Pouskův mlýn v nedalekém Mešně, který je veřejnosti otevřen od dubna do října každou první sobotu v měsíci, v 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00 hodin.
zdroj: PoznejBrdy