Národní park Křivoklátsko je zase o pořádný kus blíž
5 prosince, 2024Česká republika se bez přehánění chystá udělat zásadní krok směrem k ochraně přírody. Vláda schválila návrh zákona, který vyhlašuje Národní park Křivoklátsko. Tento akt je odpovědí například i na dlouholeté požadavky desetitisíců lidí spojených pod iniciativou Hnutí DUHA a současně významným krokem k naplnění mezinárodních závazků na ochranu biodiverzity.
Klenot české přírody
Křivoklátsko, rozkládající se kolem kaňonu Berounky, je jednou z nejvýznamnějších přírodních oblastí v České republice. Tento region je domovem rozsáhlého komplexu přirozených lesů o rozloze 1250 hektarů, kde stáří stromů dosahuje až 200 let. Na území se vyskytuje více než 1800 druhů rostlin, 155 druhů ptáků a desítky ohrožených druhů živočichů. Nově vznikající národní park, který bude z 98,5 % ležet na státních pozemcích, slibuje poskytnout těmto jedinečným ekosystémům účinnou ochranu.
Globální odpovědnost v lokálním kontextu
Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko není jen lokální záležitostí. Česká republika se v rámci Úmluvy o biologické rozmanitosti zavázala k ochraně přírody na 10 % svého území. Tento krok je součástí snahy zastavit celosvětový úbytek biodiverzity, který je jednou z největších ekologických výzev současnosti.
Výzvy a sporné body
Přestože novela zákona přináší důležité změny, Hnutí Duha tvrdí, že obsahuje i kontroverzní ustanovení. Například plánované rozdělení Rad národních parků na vědecké a regionální sekce může vést k politizaci rozhodovacích procesů. Dalším sporným bodem je návrh na zavedení protipožární ochrany výhradně pro národní parky. Kritici varují, že tento přístup nezohledňuje zvýšené riziko požárů v celé krajině a mohl by být zneužit ke komerčnímu využití cenných přírodních lokalit.
Hnutí DUHA: Divočina jako společný cíl
Hnutí DUHA, dlouhodobý zastánce ochrany Křivoklátska, zahájilo kampaň „Divočina nabeton“, která upozorňuje na význam ochrany divoké přírody. Vedoucí kampaně Eliška Vozníková zdůrazňuje, že návrh zákona obsahuje body, které je třeba ještě doladit, například šetrný přístup k protipožární ochraně. „Za to, abychom mohli být hrdí na unikátní Národní park Křivoklátsko, to ale stojí,“ říká.
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů a divoké přírody, připomíná, že o vyhlášení parku se diskutuje už desítky let. „Teď máme šanci proměnit slova v činy a vyslyšet volání po ochraně přírody, které se ozývá napříč společností,“ dodává.
Na zcela opačné straně spektra pak ale najdete názory velké části místních obyvatel. Ti proti nápadu vyhlášení národního parku Křivoklátskou dlouhodobě vystupují a s postupem vlády ani s pohledem Hnutí DUHA nesouzní.
zdroje: Hnutí DUHA, vláda ČR