Nejrychlejší zvíře planety právě teď hnízdí na Šumavě a potřebuje klid
Sokol stěhovavý, zdroj foto: Pixabay
Sokol stěhovavý, zdroj foto: Pixabay

Nejrychlejší zvíře planety právě teď hnízdí na Šumavě a potřebuje klid

24 dubna, 2025 0 Od Pavel Žižka

Sokol stěhovavý dokáže při střemhlavém letu vyvinout rychlost až 389 km/h. To z něj dělá zřejmě nejrychlejší zvíře naší planety. Žije přitom i u nás v České republice.

Tisíciletí byl sokol stěhovavý i člověku blízký. Byl jeho pomocníkem při lovu. Jenže ve 20. století jsme mu zasadili tvrdou ránu. Rozšířené používání DDT – chemického prostředku na hubení hmyzu – zanechalo tragické stopy. Jako vrcholový predátor, který se živí jinými ptáky, kumuloval sokol jedy ve svém těle. Výsledkem byly slabé skořápky vajec, neplodnost a nakonec vymizení tohoto druhu z krajiny.

Zatímco u nás byl v 70. letech sokol už prakticky vyhuben, svět se konečně začal probouzet. DDT bylo zakázáno, sokol dostal absolutní ochranu a v mnoha zemích se začalo s vypouštěním uměle odchovaných jedinců. V Česku pomáhaly tzv. dravčí hlídky chránit hnízdiště, včetně známé akce Falco.

Na Šumavě se první sokolové objevili znovu koncem 80. let u Černého a Čertova jezera. V roce 1991 bylo jejich hnízdění oficiálně potvrzeno. A nebyl to výsledek lidského zásahu – na Šumavě se sokoli nevypouštěli. Příroda si našla cestu sama.

Dnes na české straně Šumavy hnízdí osm párů sokolů stěhovavých. Když se v roce 2018 podařilo vyvést 18 mláďat, odborníci si oddechli. Také na bavorské straně hor si sokoli našli domov – dalších sedm párů.

Ale nejde jen o počet. Důležité je i prostředí, ve kterém mají klid. A tady přichází na řadu člověk znovu – tentokrát jako ochránce. Na Stožecké skále u známé kaple je například hnízdiště, které se každý rok na několik měsíců uzavírá pro veřejnost. Stačí totiž párkrát vyrušit samici sedící na vejcích – a sokol lokalitu opustí. V roce 2020 kvůli rušení dospělý pták dokonce shodil mláďata ze skály. Naštěstí tři přežila a byla vrácena zpět.

Příběh sokola stěhovavého na Šumavě je fascinující. Pták, který byl na pokraji vyhynutí, se vrátil do hor – a s ním i naděje. Ovšem hnízdních míst je málo. Možnosti rozšíření jsou omezené – nabízejí se jen některé skalní výchozy v chráněných oblastech či vojenském prostoru Boletice.

Přesto je návrat sokola stěhovavého důkazem, že příroda má úžasnou schopnost regenerace. Když jí dáme prostor, čas a respekt. A hlavně – když nezasahujeme víc, než je třeba.

zdroje: Wikipedia, Národní park Šumava