Neobjevené skvosty: Kudyznudy našlo deset takových míst i v našem kraji
22 dubna, 2024Redaktoři Kudyznudy už turistickou sezónu zahájili. Ve všech krajích vybrali deset nejzajímavějších míst, která stojí za to navštívit, ale moc lidí o nich neví. Prostě neobjevené skvosty. Nevynechali přitom ani Plzeňský kraj.
Začali přitom hned nad krajským městem. Jedním z neobjevených skvostů je totiž podle nich rozhledna Krkavec. Nejen, že toto místo poskytuje nádherný výhled na Plzeň, ale i si tu můžete dát něco dobrého, nebo tu dokonce i přespat. Konávají se tu také kulturní akce. Až by se chtělo říct, že Krkavec žije.
Koho by lákala spíše zámecká atmosféra, toho redaktoři Kudyznudy zvou na jižní Plzeňsko. Jen pár kilometrů od krajské metropole totiž leží Nebílovy, které zdobí nádherný zámek z 18. století. Patří státu a je veřejnosti přístupný. Ne nadarmo bývá velmi často jedním z cílů soutěže Prázdninová štafeta.
Pokud se však bavíme o neobjevených skvostech, nesmí chybět další zámek. V Týnci u Klatov byl letos zámek otevřen po dlouhých letech. Je v soukromých rukách a nadšený majitel už v něm utopil hodně peněz. Ten pohled, kdy aristokratické sídlo vstává jako bájný Fénix z popela, ale stojí za to. Přijeďte se podívat.
A pokud jde o pocity, tak zcela odlišných se vám dostane v Atommuzeu v Míšově v Brdech. Jedná se o bývalý depot jaderných zbraní. Už ze jména muzea je jasné, o co tady půjde. Připravte se na to, že vám bude běhat mráz po zádech.
Že je vám technika blízká, ale raději máte její mírové využití? Tak to redaktoři Kudyznudy zvou do Plánice. V tomto městečku nedaleko Klatov se narodil František Křižík. Modří již vědí – elektřina, oblouková lampa, tramvaje… V Plánici přitom můžete navštívit rodnou chaloupku tohoto vynálezce a konstruktéra, která je upravena na jemu věnované muzeum.
A do třetice Klatovsko, tentokrát opět zámek. Červené Poříčí skutečně mnoho lidí nezná, a přitom jeho prohlídka určitě stojí za to. Vždyť jako o zámku skrytých pokladů o něm hovoří i Národní památkový ústav, který jej spravuje.
Další z neobjevených (nebo spíše málo objevených) zámků stojí v Manětíně na severním Plzeňsku. Ten působí skutečně nenápadně. Z ulice si ho dokonce můžete splést s běžným měšťanským domem. Jakmile se ale na něj podíváte ze zámeckého parku, nebo když nahlédnete dovnitř…
Skoro jako na zámku to vypadá ve Světcích u Tachova. Tady byla v loňském roce po rozsáhlé rekonstrukci slavná velkolepá jízdárna. Ta je nyní ve stavu, kdy je skutečně velmi blyštivou perlou na náhrdelníku památek našeho kraje.
A co se podívat pod zem? I pod zemí totiž v našem kraji najdete úchvatné památky, které stojí za to navštívit. Jednou z nich je hornický skanzen ve městě Stříbro. Už jen jeho název osvětluje, co že se tady těžilo. Stříbrem to ale ve Stříbře rozhodně nekončí. Přijeďte se podívat.
A redaktoři Kudyznudy zvou pod zem i do Nevřeně na severním Plzeňsku. Že se tu těžil kaolin, to by nebylo nic divného. Tady se ale získával hlubinnou těžbou a zdejší doly jsou již několik let přístupné veřejnosti. Natáčela se tu i pohádka Čertí brko. Nezapomeňte tu navštívit ani nedaleké Centrum Caolinum.
Na závěr nezbývá než dodat, že náš kraj takových skrytých skvostů nabízí mnohem více. Desítka, kterou vybrali redaktoři Kudyznudy, ale k takovým určitě patří.
zdroje: Kudyznudy, Wikipedia, Národní památkový ústav