Nová expozice plná zážitků pro malé i velké roste v centru Plzně
Vizualizace budovy s expozicí, zdroj foto: město Plzeň
Vizualizace budovy s expozicí, zdroj foto: město Plzeň

Nová expozice plná zážitků pro malé i velké roste v centru Plzně

20 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

Chátrající budova v širším centru Plzně se dočká záchrany. Po rekonstrukci si ji navíc užijí malí i velcí, místní i návštěvníci krajské metropole. Město Plzeň totiž zrekonstruuje chátrající budovu na Klatovské 19, jejíž součástí jsou i architektonicky cenné interiéry od Adolfa Loose.

Do objektu, který je prázdný od roku 2002, se přestěhuje Patton Memorial Pilsen a vytvoří v něm zážitkovou expozici k tématu osvobození západních Čech spojeneckými vojsky. Také se tu trvale zpřístupní památkově chráněné Loosovy interiéry. Projekt za 253 milionů korun, z nichž část pokryje Plzeň evropskou dotací, má být po stavební stránce hotov na konci příštího roku, expozice pak v roce dalším. Město nyní připravuje soutěž na zhotovitele, práce chce spustit v červenci.

„Základním kamenem celé rekonstrukce je úspěšná žádost o dotaci, která činí 54,4 milionu korun. Jsem rád, že i díky těmto penězům můžeme znovu oživit symbol moderní historie našeho města, kterým Klatovská 19 bezesporu je. Pevně věřím, že se nová expozice s Loosovými interiéry stane dalším turistickým lákadlem Plzně a vyhledávaným místem nejen v době Slavností svobody,“ řekl primátor města Roman Zarzycký.

Vstupní prostory budou umístěny do nové dvorní přístavby. Její základní část přimkne k původnímu objektu, druhá část na ni bude kolmá. Díky rekonstrukci Klatovské 19 získá Patton Memorial Pilsen větší prostory a dostatečné depozitáře. Ve dvoře bude umístěn třicetitunový tank Sherman, největší muzejní exponát, jejž Plzni daroval vnuk generála Pattona. Právě osobnosti generála a jeho 3. armádě bude věnován prostor dvorní přístavby. „Náročná bude nejen rekonstrukce, ale do detailu jsme museli promyslet například i samotný přesun tanku. Ten stojí nyní v zoologické zahradě, z níž ho musíme nejprve dopravit do restaurátorské dílny, poté na Klatovskou 19, kde ho do dvora zvedneme pomocí jeřábu přes budovu. Jsem přesvědčen, že to úsilí bude stát za to a muzeum se stane centrem zážitků, kdy návštěvníka vtáhne do děje, vyvolá v něm silnou emoci, a to třeba při simulaci náletů na Škodovku, prožitku úkrytu ve sklepení a podobně,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Bosák. Rekonstrukci objektu zajišťuje Odbor investic Magistrátu města Plzně, autorem přestavby a návrhu expozic je architekt Ludvík Grym.

Podle Lucie Kantorové, náměstkyně pro oblast školství a cestovního ruchu, už je jasná výstavní koncepce objektu. „V suterénu provede návštěvníka válečnou Plzní, ukáže mu výrobu zbraní ve Škodovce, dá nasát atmosféry bombardované Plzně, kterou umocní simulátor válečného krytu. Z válečné Plzně návštěvníci vystoupají do prostoru s projekcemi o plzeňském povstání, osvobození i konci války v Plzni a v Evropě. Lidé se seznámí s pobytem americké armády na západě Čech a podobně. V prvním patře si pak vychutnají luxus z restaurovaného prvorepublikového interiéru, seznámí se s osobností Adolfa Loose, principy jeho tvorby a také s pohnutými příběhy plzeňských rodin, které patřily mezi jeho klienty,“ přiblížila Lucie Kantorová. Druhé patro změní pocit euforie z osvobození ve skepsi z nové totality. Část expozice bude také věnována Slavnostem svobody, veteránům druhé světové války, jejich příběhům a prezentaci darů, které muzeu během svých návštěv Plzně věnovali. Obsahovou stránku muzea připravuje Plzeň – TURISMUS, který provozuje Patton Memorial Pilsen.

Díky rekonstrukci budou trvale zpřístupněny cenné Loosovy interiéry, jež se nacházejí ve druhém patře a které tvoří hudební salon, obývací pokoj a jídelna. Tyto interiéry dosud nebyly rekonstruovány a přístupné veřejnosti jsou pouze několikrát do roka.

zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň