Odbojáři, židé i čeští Němci – druhá světová válka se na Sušicku smutně podepsala
Zaniklý židovský hřbitov u Hartmanic, zdroj foto: Destinace Sušicko
Zaniklý židovský hřbitov u Hartmanic, zdroj foto: Destinace Sušicko

Odbojáři, židé i čeští Němci – druhá světová válka se na Sušicku smutně podepsala

10 dubna, 2025 0 Od Pavel Žižka

Druhá světová válka se nesmazatelně zapsala do historie Sušicka. Zasáhla do životů stovek rodin, změnila podobu měst i vesnic – a zanechala po sobě tichá svědectví v podobě památníků, pomníků a válečných hrobů.

Na těchto místech najdeme jména padlých z domácího odboje – 115 obětí, které zaplatily za svobodu tou nejvyšší cenou. Nechybí mezi nimi muži i ženy, kteří se postavili okupaci, ani ti, kteří zahynuli v koncentračních táborech.

Tragický je i příběh židovské komunity Sušicka. Zdejší židé, kteří byli nedílnou součástí regionu, doplatili na šílenství nacistické ideologie – 142 z nich nepřežilo holokaust.

A přestože se o českých obětech často mluví, zůstává tu i jedna opomíjená kapitola. Němečtí obyvatelé Sušicka – často rodáci s hlubokými kořeny v kraji – byli za války povoláni na frontu. Z více než tisícovky mužů, kteří narukovali, se většina nikdy nevrátila. Na našich památnících ale jejich jména chybí. Žili tady, sdíleli s námi krajinu i historii – a přesto jsou dnes beze jména a beze vzpomínky.

Chcete se do tématu ponořit hlouběji? Doporučujeme publikaci „Válečné hroby a oběti válek na Sušicku“, kterou v roce 2016 vydalo město Sušice. Zakoupit ji můžete v knihkupectví Šumava na sušickém náměstí, nebo po domluvě s paní Chmelíkovou na Městském úřadě Sušice (376 540 108).

Anebo si o ni zahrajte! S mobilní aplikací Uneeqly Destinace Sušicko připravila novou výzvu – stačí vyrazit na tři tematické výlety a kniha může být vaše. A věřte, že tyto trasy rozhodně stojí za to – zavedou vás na krásná a tichá místa, kde historie mluví tiše, ale naléhavě.

zdroj: Destinace Sušicko