Památkou roku může být socha v Horšovském Týně
Socha sv. Jana Nepomuckého v areálu bývalého kláštera v Horšovském Týně, zdroj foto: Plzeňský kraj
Socha sv. Jana Nepomuckého v areálu bývalého kláštera v Horšovském Týně, zdroj foto: Plzeňský kraj

Památkou roku může být socha v Horšovském Týně

9 ledna, 2025 0 Od Pavel Žižka

Plzeňský kraj už v prosinci spustil anketu „Památka Plzeňského kraje“ pro rok 2024. Jejím výsledkem bude ocenění nejlepších realizací obnovy nemovitých kulturních památek v našem regionu. Mezi nominované se letos zařadila i socha sv. Jana Nepomuckého v Horšovském Týně.

Hlasování veřejnosti v anketě Památka roku Plzeňského kraje probíhá od 2. prosince 2024 do 28. února 2025, a to ve dvou kategoriích – Sochy a drobná architektura a Stavby. Tři vylosovaní hlasující získají hodnotné věcné ceny.

Socha sv. Jana Nepomuckého v areálu bývalého kapucínského kláštera v Horšovském Týně je jednou z favorizovaných památek. Tato barokní socha se nachází před nárožím kostela sv. Víta. Na třech kamenných stupních spočívá podstavec zdobený reliéfy, které znázorňují Shození těla světce do Vltavy, Zpověď královny Žofie, Nalezení těla světce ve Vltavě a Putování světce ke Staroboleslavskému Palládiu. Podstavec je zakončen římsou, soklíkem a sochou světce obklopeného andílky a dvojicí putti. Sochu nechal zřídit představený kláštera P. Vitalis von Teinitz, její autor zůstává neznámý. Dílo pochází přibližně z první poloviny 18. století, vytesané je z hrubozrnného pískovce se žulovým základem.

Před obnovou byla socha ve stavu odpovídajícím dlouhodobému vystavení povětrnostním vlivům. Na povrchu se nacházely starší opravy, lepené praskliny, chybějící části, jako pravá ruka, a známky biologického napadení kamene. Obnova zahrnovala čištění, konsolidaci povrchů, injektáž prasklin, odstranění poškozených oprav, tmelení, spárování, biocidní ošetření, doplnění chybějících částí kamene, kovových kramlí a atributů, včetně palmety, svatozáře a křídel. Rekonstrukce chybějících atributů byla částečně založena na fotografiích z roku 1966. Doplňky z umělého kamene byly barevně doladěny tak, aby ladily s původním materiálem. Celková obnova proběhla v úzké spolupráci s paní restaurátorkou a Národním památkovým ústavem.

Hlasujte a podpořte kulturní dědictví

Zapojení do ankety „Památka Plzeňského kraje“ je skvělou příležitostí, jak ocenit snahu vlastníků památek o zachování kulturního dědictví. Podrobné informace o nominovaných objektech najdete na webových stránkách Plzeňského kraje, kde můžete hlasovat kliknutím na název jednotlivých památek. Odkaz najdete ve zdrojích pod článkem.

Nezapomeňte, že tři z vás mohou vyhrát hodnotné ceny. Vaším hlasem můžete podpořit nejen zámeček Tři Trubky, ale i další památky, které tvoří nedílnou součást naší historie.

zdroj: Plzeňský kraj, Památka Plzeňského kraje, článek částečně vznikl pomocí ChatGPT